0 yorum pirate 03 Ocak 2023 08:34

Island (orijinal dildeki adıyla Aillaendeu), Güney Kore yapımı bir dizi. TVING isimli dijital platformda yayınlanan dizi, 30 Aralık’ta çift bölümle başladı. Bu da Amazon’da da yayınlanan diziye ait fragman:

Sezon, 6 bölümden oluşacak. Haftada 2 bölüm şeklinde yayınlanmaya devam edecek olan dizi, 13 Ocak’ta sezonu kapatacak.

Sezonun bazı yerlerde 12 bölüm olarak gözüktüğünü de belirteyim. Bu karmaşıklık sanırım dizinin yine 6 bölümlük 2. sezon onayının mevcut olmasından kaynaklanmakta.

Korku, gerilim ve aksiyon yüklü bir fantastik drama olarak lanse edilebilir Island. Bir manga (çizgi roman) uyarlaması olduğunu da belirtelim dizinin. Senaryoyu Yoon-Mi Jang kaleme almış. Yönetmenliğini Bae Jong üstlenmiş.

Dizinin çekimlerine 2021 yılının Ekim ayında başlanmış. Başrol oyuncularından Lee Da-hee, Aralık ayı içerisinde çekimler devam ettiği esnada bir boyun rahatsızlığı yaşamış ve çekimlere ara verilmek zorunda kalınmış. Çekimler bu sebeple 2022 yılının ilkbahar mevsimi sonlarında tamamlanabilmiş.

Dizinin hali hazırda yayınlanmış olan ilk 2 bölümü 56 ve 52 dakika uzunluğunda.

Won Mi Ho (Lee Da-hee) isimli bir kadın var hikayemizin merkezinde. Seul merkezli çok büyük bir şirketin varisi konumunda. Şirket yönetimi/politikaları konusunda halasıyla karşı karşıya gelen Won Mi Ho, halasının (Lee Hang-na) bir oyununa gelip küçük bir şiddet eylemiyle basına düşüyor. Babası (Jeon Gook-hwan) da şirketin imajını negatif etkilediği ve hisse senetlerinde değer kaybına yol açtığı gerekçesiyle onu Güney Kore’nin cazibe mekanı olan Jeju Adası’na sürgün ediyor.

Bir süre Jeju’da yaşayıp basından uzak bir hayat sürmeyi istemeyerek kabul etmek zorunda kalan Won Mi Ho, oradaki bir lisede rehberlik öğretmeni olarak görev yapacak ayrıca bu süreçte.

Jeju Adası, çok uzun yıllardır şeytani bir yaratığın ölümcül tehlikesi altında. Bu yaratık, insanları ele geçirerek onları şehvet iblisi denen yaratıklara dönüştürmekte ve çıkarları için onları kullanmakta.

Bu şeytani yaratıkla/yaratıklarla savaşmaları için bir tapınak tarafından çocuk yaşta bu işe sürüklenen Van/Ban (Nam-gil Kim) ve Goong-Tan (Sung Jun) isimli yarı insan-yarı yaratık 2 savaşçı mevcut hikayemizde. Günümüzde Van savaşına devam ederken Tan’ı ortalıkta görmüyoruz şu an için.

Bir de uzun yıllardır yurt dışında yaşayan ve an itibarıyla kilise tarafından Jeju Adası’na gönderilen genç bir rahip olan John/Yohan (Cha Eun-Woo) mevcut hikayemizde. Kendisi şeytan çıkarmalarıyla ün yapmış kilisede.

Won Mi Ho’nun vaat edilen kurtarıcı olduğuna inanılmakta. Won Mi Ho’nun hiçbir şeyden haberi yok tabii. Farkına vardığı bir fantastik gücü de mevcut değil. İblisler ona saldırdığında kendini koruyabilmekten aciz durumda.

Kadroda yukarıda saydığımız oyunculara ek olarak Choi Tae-Joon, Du-shim Ko, Geun-hyeong Park, Oh Kwang-rok, Jung Soo-Bin, Lee Soon-won, Yoo Yi-Joon, Geum Gwang-san, Kim Gi Cheon, Hyun Joong Kang, Heo Jung Hee ve Yu Seung-Ok gibi isimler bulunmakta.

Yayınlanan 2 bölüme şans verdim ve izlenebilir buldum. Türü sevenlerin deneyebileceği, çok ciddiye almadan izlenmesi gereken çerezlik bir iş var ortada. Belirtildiği üzere 6 bölümden oluşuyorsa sıkmadan hikayesini tamamlayabileceğine inanıyorum dizinin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here