2 yorum pirate 04 Aralık 2022 08:47

Peacock-Netflix ortak yapımı Amerikan/Avustralya dizisi Irreverent‘in tanıtımıyla karşınızdayız.

Peacock, dizinin ABD’deki yayıncısı. Yukarıdaki posterde de görüldüğü üzere 30 Kasım’da 10 bölümden oluşan tüm sezonu ABD’de görücüye çıktı dizinin. Dizinin Avustralya ve Yeni Zelanda’daki yayıncısı ise Netflix. Onun yayın tarihi ise 4 Aralık.

Komedi drama türündeki eğlenceli dizinin çekimleri Avustralya’nın Queensland eyaletinde yapılmış.

Paddy Macrae, dizinin yaratıcısı ve yürütücüsü konumunda. Ona yazar masasında Andrew Anastasios, Darlene Johnson, Andrew Knight ve Angela McDonald; yapımcı koltuğunda ise Alastair McKinnon, Andrew Knight ve Debbie Lee gibi isimler eşlik etmişler. Lucy Gaffy ve Jonathan Teplitzky ise dizinin yönetmenliğini üstlenmiş.

Dizinin bölüm süreleri 40-50 dakika arasında değişmekte.

Paulo Keegan isimli Amerikalı bir adam var hikayemizin merkezinde. Chicago’da yaşadığı bir olayda işler onun için ters gidiyor ve mafyaya ait bir çanta dolusu parayla birlikte ülke dışına kaçmak zorunda kalıyor. Kaçmak için seçtiği yer ise Avustralya’nın Queensland eyaleti.

Paulo, uçakta Mackenzie ‘Mack’ Boyd isimli geveze bir rahiple tanışıyor. Clump isimli bir kasabada göreve başlamak üzere yola çıkmış. Yola çıkmadan hemen önce karısı tarafından terk edilen ve kafası allak bullak durumda olan bir rahip.

Paulo ile karşılıklı içerlerken onun söylediği rastgele bir cümleden ilham alan Mack, bir anda hayatını değiştirmeye karar veriyor. İlk icraat olarak da Paulo’yu soyuyor. Sadece parayı değil ona ait olan her şeyi alıp zenginlik içerisinde yeni bir hayata başlamak üzere ortadan kayboluyor. Peşinde onu dünyanın her yerinde aramaya başlayan bir mafya olan ve elindeki tüm parayı kaptıran Paulo da çaresiz bir şekilde bir süreliğine Mackenzie ‘Mack’ Boyd olmaya karar veriyor gerçek Mack’i bulup parayı ya da ondan geri kalanı alana kadar.

Yeşilin ve mavinin birleştiği bir küçük sahil kenarı kasabası Clump. Okyanus, nehir, orman… Şehirden epey uzakta konumlanmış bir yer. Hava güzel, manzara güzel, insanlar fena değil ama diğer şartlar pek de iç açıcı değil. Rahip açısından da pek şanslı değil kasaba. Son 2 senede 3 rahip çeşitli şekillerde vefat etmiş kasabada. Mack’i de yeni rahip olarak yurt dışından ithal ediyorlar.

Yukarıda da belirttiğim üzere bazı şartlar pek iç açıcı değil kasabada. Cep telefonu çeken bir yer bulmak tam bir işkence. İnternete erişmek de keza aynı şekilde. Altında araba olmayınca bir yerden bir yere gitmek de kolay değil.

Yapılar (evler, dükkanlar) arasındaki mesafeler epey uzak. Kasabaya girerken kaza yapan ve arabası bağlanan çakma rahibimizin çok fazla koşu yapması gerekmekte. Yiyecekler de büyük oranda dışardan geldiği için zaman zaman aksaklıklar yaşanabilmekte. Sözünü ettiğimiz kazada elektrik direğine çarpan rahibimizin sebep olduğu elektrik sorunu var bir de tabii.

Çakma rahip Mackenzie ‘Mack’ Boyd rolünde Arrow, The Affair ve Chicago Med dizilerinden tanıdığımız Colin Donnell‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Paulo’dan çaldığı parayla gününü gün etmeye başlayan gerçek rahibimiz Mackenzie ‘Mack’ Boyd rolünde P.J. Byrne‘ı izliyoruz.

Kasabadaki emniyet gücünü temsil eden Piper karakterine Kylie Bracknell hayat veriyor.

Rahibe cemaat işlerinde büyük bir güdülenmişlikle yardımcı olan Peter rolünde Aftertaste ve Squinters gibi dizilerden anımsanabilecek Wayne Blair karşımıza çıkıyor.

Kendilerini kasabanın dışlanmışı olarak adlandıran ve başlarını belalı tiplerle derde sokmak üzere olan 2 yakın arkadaş konumundaki Daisy ve Cameron karakterlerine Tegan Stimson (The Tailings) ve Ed Oxenbould (Puberty Blues, Reckoning, Bloom) hayat veriyor.

Daisy ve Cameron, telsiz yoluyla iletişim halindeler. Cameron’ın fahiş fiyatlarla ürünler sattığı küçük bir dükkanı var. Bu hayatta bir yakını kalmayan Daisy ise rahip için rezerve edilen evde ona ev arkadaşlığı yapıyor.

Wentworth, East of Everything ve Puberty Blues gibi dizilerden tanıdığımız Susie Porter, kasabanın yakınlarında iki oğluyla birlikte uyuşturucu işi yürüten Agnes isimli bir kadına hayat veriyor. Sakar oğulları getirdikleri malın bir kısmını okyanusa düşürünce düşen malın sahile vuran küçük bir kısmını ele geçiren Daisy-Cameron ikilisiyle yolları kesişiyor.

Briallen Clarke, çakma rahibimize görür görmez dibi düşen Amy isimli bir kasaba sakinine hayat veriyor. Amy, Piper’ın polis olmadan önceki en yakın dostu konumunda.

Kadroda ayrıca Martin Sacks (Wentworth), Russell Dykstra (Rake), Robert Rabiah (Safe Harbour), Calen Tassone, Anna Lise Phillips (Harrow), Roz Hammond (The Librarians, Jack Irish), Jason Wilder, Sachin Joab, Val Lehman, Steve Mouzakis, Loretta Kung, Bridie McKim ve Rhys Mitchell (Upper Middle Bogan) gibi isimler mevcut.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim. Eğlenceli bir iş olmuş kesinlikle. Impastor‘ı seven bünyeler bunu da rahatlıkla severler diye düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here