0 yorum pirate 24 Aralık 2022 08:56

In Plain Sight, ITV’nin 7-14-21 Aralık 2016 tarihlerinde yayınladığı bir mini dizi. 3 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri 42-46 dakika aralığında değişmekte.

İskoç yapımı dizimiz, 2017 yılında Royal Television Society Ödülleri’nde ‘En İyi Drama Dizisi’ ödülünü kazanmış. Aynı yıl BAFTA Ödülleri’nde ‘En İyi Dizi’ kategorisinde aday gösterilmiş. Söz konusu ödül töreninde dizinin başrol oyuncuları konumundaki Martin Compston ve Douglas Henshall da ‘En İyi Aktör’ kategorisinde aday gösterilmişler.

Bir suç draması ve dönem dizisi olan In Plain Sight‘ın hikayesi gerçek bir olaydan uyarlanmakta ve Peter Manuel isimli bir seri katili merkezine almakta.

Senaryoyu Nick Stevens (The Pembrokeshire Murders) kaleme almış. Yönetmenliğini John Strickland (Bodyguard) üstlenmiş. Robbie Allen, Gillian McNeill, Richard McNeill, Roderick Seligman, Natalie Usher, Simon Heath ve Kirstie MacDonald ise yapımcı kadrosunu oluşturmakta.

İskoçya’dayız. 1955 senesinin sonlarında açıyoruz hikayeyi. Peter Manuel, hapisten yeni çıkmış.

Peter Manuel, kayıtlara geçen ilk suçunu 1943 yılında işlemiş. Henüz 16 yaşındaymış. İlk 2 suçundan sonra henüz reşit olmadığı için çocuk ıslahevine nakledilmiş. 1946 yılında, yani 19 yaşındayken kayıtlara geçen 3. suçunu işlemiş ve 9 yıl hapse mahkum edilmiş.

Peter Manuel, hapisten çıkar çıkmaz bildiğini okumaya devam ediyor yine. Kendisini hapse atan Komiser William Muncie’ye kafayı takmış durumda ve bundan sonraki süreçte biraz da ona inat bir şekilde eylemlerine devam etmek niyetinde.

Peter Manuel’in hapisten çıktıktan sonraki ilk hedefi Mary McLauchlan (Jenny Hulse) isimli bir genç kadın oluyor. Bir gece yarısı Mary’yi taciz eden ve saatlerce alıkoyan Peter, sonrasında onun gitmesine ve kendisini şikayet etmesine izin veriyor. Bu hamleyle William Muncie’ye göstere göstere savaş açıyor.

Mary vakası ve daha öncesindeki 3 vaka, taciz, tecavüz, şiddet vb. şeyler içeren vakalar olmakla birlikte William, henüz katil değil bu arada. 1956 yılının ilk günlerinde bulunan genç bir kadına ait bir cesetle birlikte ise cinayet sezonu açılmış oluyor.

Our House, The Nest ve Line of Duty gibi dizilerden tanıdığımız Martin Compston‘ı soğukkanlı psikopatımız Peter Manuel karakteriyle izliyoruz. The Secret of Crickley Hall, Primeval ve Shetland gibi dizilerden tanıdığımız Douglas Henshall ise Komiser William Muncie karakterine hayat veriyor.

Peter’ın dışarıda serbestçe dolaştığını öğrendiği ilk andan itibaren eşi Agnes (Shauna Macdonald) ile kızları Jane (Sorcha Groundsell) ve Sandra (Kate McLaughlin) konusunda büyük endişe duymaya başlıyor. Ailesi başta olmak üzere başka kimseye zarar vermeden de hapse geri dönmesini arzuluyor Peter’ın.

Joanne Thomson‘ı Iris Laird isimli bir polis memuru rolüyle izliyoruz dizide.

Gilly Gilchrist ve Joanna Roth, Peter’ın ebeveynleri Samuel ve Bridget karakterlerini canlandırıyorlar. Bobby Rainsbury ise Peter’ın kız kardeşi Theresa rolüyle karşımıza çıkıyor.

Kadroda ayrıca Jack Greenlees, Gavin Jon Wright ve Alana McDowall gibi isimler mevcut.

Dizinin ilk bölümünü izledim. Fena başlamadığını söylemek mümkün. Martin Compston, kendisine uygun bir rol bulmuş yine. 1950’li yıllar, gerçek bir hikaye… Bir şansı hak ediyor gibi görünüyor dizi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here