55 yorum necdetcem7 26 Eylül 2022 08:37

2011-2019 yılları arasında tüm dünyada ses getiren, finaliyle büyük tartışmalara yol açsa da tarihin unutulmaz dizileri arasında yerini alan Game of Thrones evreninden çıkan House of the Dragon dizisi 2022 yılının Ağustos ayında bizlerle buluştu. Yine George R.R. Martin’in Ateş ve Kan isimli kitabından uyarlama dizimiz Daenerys Targeryen’in doğumundan 172 yıl öncesini anlatıyor.

Miguel Sapochnik ve Ryan Condal, dizide ortak yürütücü yapımcı ve aynı zamanda George R. R. Martin ve Vince Gerardis ile birlikte yönetici yapımcı olarak dizinin mutfağında yer alan isimler.

İlk sezonu 10 bölümden oluşacak dizinin şu ana kadar 6 bölümü yayınlandı. Bölüm süreleri 50-60 dakika aralığında değişmekte. Dizinin ikinci sezon onayı da cebinde.

Kral I. Viserys Targaryen’in dönemine gözlerimizi açıyoruz. Viserys, saltanatının en olgun dönemlerini geçiren bir kral olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu olgun döneminde ondan beklenen artık varisinin belirlenmesidir ancak Viserys’in varis olarak belirleyeceği bir oğlu bulunmamaktadır. Sadece bir kızı vardır ama taht varisi olarak kadınların belirlenmesi krallık tarafından olumlu karşılanmamaktadır. Erkek kardeşi Daemon Targaryen ise başına buyruk deli dolu birisi olduğundan ötürü kralın meclisi tarafından istenilen bir isim değildir. Bu yüzden Viserys’in rüyalarına giren ve en büyük umudu bir oğlunun olması fikridir. Fakat işler hiç de Kral Viserys’in istediği gibi gitmez ve bunun sonucunda Viserys kızı Rhaenyra Targaryen’i varisi olarak ilan eder. İşte bu andan itibaren malum taht oyunları Targaryenler için başlayacaktır ve onların çöküşüne doğru giden sürecin ilk tohumları bu andan itibaren atılmıştır.

Rhaenyra Targaryen (Emma D’Arcy) 

Kral Viserys’in kızı. Tahtın bir sonraki varisi olarak seçilen Rhaenyra, babasının güvenini boşa çıkarmamak için elinden geleni yapmaktadır. Deli dolu, başına buyruk birisidir ancak artık dikkatli olmaktadır. Çünkü varis olduktan sonra düşmanları artacaktır. Ayrıca çevresinden gelen, artık evlenip çocuk yapması yönünde baskılar da bulunmaktadır. Babasının bazen kendisini satılacak bir koyun gibi görmesinden rahatsızdır. Ejderhası Syrax ile bir ejder binicisidir.

Oyuncuyu Truth Seekers dizisinden hatırlayabilirsiniz. Karakterin gençliğini Milly Alcock canlandırmakta.


Daemon Targaryen (Matt Smith) 

Viserys’in asi kardeşidir. Daemon, Viserys’e göre daha savaşa yatkın ve gerektiğinde orantısız güç kullanmaktan çekinmeyen birisidir. Ne yapacağının kestirilememesi ve kimsenin kontrolü altında olmaması onu asi gibi göstermektedir. Gözü tahttadır ancak ailesine de bir o kadar bağlılık duymaktadır. Ejderhası Caraxes ile bir ejder binicisidir.

Oyuncuyu The Crown ve Doctor Who dizilerindeki rollerinden hatırlayabilirsiniz.


Viserys Targaryen (Paddy Considine) 

Yedi krallığın beşinci kralıdır. Dedesi Jaehaerys tarafından varis olarak seçilmiştir. Jaehaerys’in ikinci oğlu Baelon Targaryen ve kız kardeşi-eşi Prenses Alyssa’nın ilk çocuğudur. Savaşmak yerine barışı seçip bu yönde politikalarını sürdüren bir kraldır. Krallık onun döneminde savaşa girmemiştir ve bu yüzden ara ara kendi krallığının gücünü sorgulamaktadır. Şu an en büyük sorunu kendisinden sonra kimin kral olacağına karar vermektir. Bu konuda çok fazla vakti olmadığını düşünmektedir ve hızlı hareket etmesi gerekmektedir.

BAFTA ödüllü oyuncuyu Tyrannosaur ve Dog Altogether filmlerinden, The Outsider ve The Third Day dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Alicent Hightower (Olivia Cooke)

Kral eli Otto Hightower’ın kızıdır. Rhaenyra Targaryen’in çocukluk arkadaşıdır. Kendisi bilge ve çekici birisidir. Babasının yönlendirmeleriyle birlikte kralın gözüne girip ikinci eşi olmuştur. Bu olaydan sonra Rhaenyra ile arasında bir soğuk savaş başlamıştır. En iyi arkadaşlar düşman olmuştur.

Oyuncuyu Slow Horses, Vanity Fair ve Bates Motel dizilerinden hatırlayabilirsiniz. Karakterin gençliğini Emily Carey canlandırmakta.


Otto Hightower (Rhys Ifans)

Kral’ın elidir. Hightower hanesinin en güçlü ismidir. Krallıkta da kraldan sonra en çok sözü geçen kişidir. Kralı kendi istediği gibi yönlendirmek için manipülasyondan kaçınmamaktadır. Prens Daemon ile arası iyi değildir. Kralın varisi olarak onu görmek istememektedir.

Oyuncuyu Berlin Station dizisinden tanıyabilirsiniz.


Rhaenys Targaryen (Eve Best)

Kral Viserys’in kuzeni ve kral meclisinde yer alan Corlys Velaryon’un karısıdır. Rhaenys, Kral Jaehaerys Targaryen’in veliahtı ve en büyük oğlu Prens Aemon Targaryen ile Jocelyn Baratheon’un tek çocuğudur. Zamanında dedesi Jaehaerys’in varisi olmaya adayken cinsiyeti sebebiyle tercih edilmemiştir. Bundan dolayı krallığa karşı soğuktur. Dişi ejderha Meleys’e binen bir ejder binicisidir.

Oyuncuyu Fate: The Winx Saga, Lucky Man, Nurse Jackie ve The Honourable Woman dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Sir Criston Cole (Fabien Frankel)

Şövalye unvanı almış iyi bir kılıç ustasıdır. Prenses tarafından Kral Muhafızı olarak seçilmiştir.

Oyuncuyu The Serpent dizisinden hatırlayabilirsiniz.


Corlys Velaryon (Steve Toussaint)

Velaryon hanesinin lideridir. Denizcilikle ünlü bu ailede Deniz Yılanı lakabıyla bilinen kişidir. Kralın meclisinde görev almaktadır. Aynı zamanda kuzeni Rhaenys Targaryen ile evlidir. Kraliyette daha fazla söz sahibi olmak istemektedir ve gerektiğinde lafını krala karşı bile olsa esirgemeyen birisidir. İçten içe Viserys’ten rahatsızlık duymaktadır.

Oyuncuyu It’s a Sin ve Deep Water dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Mysaria (Sonoya Mizuno)

Prens Daemon’ın metresidir. Daemon ile birlikteliği duyulduktan sonra krallık tarafından hoş karşılanmamıştır ve kendini tehlikede hissetmektedir.

Oyuncuyu Devs ve Maniac dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Game of Thrones, finaliyle bende hayal kırıklığı yaratsa da efsanelerim arasında yer alan bir dizidir. Bunu da hak ettiğini düşünürüm. Diziyi izlerken hep Targaryenler ile ilgili bir dizinin olmasını istemişimdir, bu sebeple dizinin gelişi beni çok heyecanlandırmıştı. Hatta kitabını da alıp okumuştum, ama dilinin fazla ansiklopedik olduğunu düşünüyorum. O sebeple çok dağılmıştım okurken, fakat izlemesi oldukça keyifli geliyor şu an. Genelde uzantı (spin-off) dizilere çok sıcak bakan birisi değilim, yine de diziyi oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Yavaş yavaş karakterleri oturtarak ilerlediğini düşünüyorum ve her bölüm biraz daha dozunu arttırıyor. Şu an Game of Thrones kadar yükseklere çıkıp çıkamayacağından emin değilim ama onun kadar iyi bir dizi olacağını umut ediyorum. Karakterlerden de Daemon Targeryen özelinde Matt Smith’in çok güzel rol çaldığını düşünmekteyim. Rhaenyra’yı da ayrı sevip destekliyorum. Sadece tek isteğim biraz daha fazla ejderha görebilelim

Game of Thrones izlemeyen kalmamıştır diye düşünüyorum; o diziyi sevenler bunu da sevecektir.. Hala GOT izlemeyen varsa ve bunu izlemek istiyorsa tabii ki izleyebilir ama bazı yerler eksik kalır diye düşünüyorum; o yüzden önce diğerini izleseler iyi ederler.

9/10

Not: Dizi hakkında daha önce burada sohbet ediliyordu. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here