0 yorum pirate 16 Aralık 2022 08:16

Hotel Del Luna, 2019 senesinde tvN kanalında yayınlanan Güney Kore yapımı popüler bir dizi. Yayınlandığı dönemde oldukça yüksek izlenme oranlarına ulaşan dizi, tek sezon ve 16 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri 73-94 dakika aralığında değişmekte. Fantastik drama ve kara komediyi harmanlayan, ileriye yönelik romantik bir koku da barındıran diziye Netflix ve Amazon üzerinden de erişmek mümkün.

Dizinin senaryosu Mi-ran Hong ve Jeong-eun Hong tarafından kaleme alınmış. Choong Hwan Oh, yönetmenliğini üstlenmiş. Jong Byeong Bae ise yapımcılığını.

2020 senesinde dizinin Amerikan uyarlamasının yapılacağına dair bir haber çıkmış ama projenin devamı gelmemiş sanırım.

Eski çağlardan bir sahne ile açıyoruz diziyi. Jang Man Wol isimli genç ve güzel bir kadın, şehir efsanesi halindeki Dolunay Misafirhanesi’ni aramakta.

Bugüne kadar birçok can almış Jang Man Wol ve aldığı canlar bir şekilde ona yük olmuş. O da bu yüklerini/hayaletlerini ölülerin öbür dünyaya geçmeden önceki teselli sürecini geçirdikleri fantastik bir misafirhane olan Dolunay Misafirhanesi’ne teslim etmeyi amaçlamakta.

Bu yolculuğunda doğru yere ulaşan Jang Man Wol’ü orada bir sürpriz beklemekte. Bundan sonraki süreçte bu doğaüstü yerin sahibesi olma görevi veriliyor ona ve onu bugünlere taşıyan upuzun hayatı başlamış oluyor. Bir gün bile yaşlanmadığı, bir takım doğaüstü güçlere sahip olduğu, refah içerisinde sürdüğü ama gönlünce çıkıp etrafta dolaşsa dahi sahibesi olduğu yerin esasen bir tutsağı olduğu bir hayat.

Aradan yüzyıllar geçmiş; Dolunay Misafirhanesi’nin yeni adı Hotel Del Luna olmuş. Dışardan yukarıdaki fotoğraftaki gibi gözüken, ihtiyaca göre kolayca büyüyebilen, içiyle uçsuz bucaksız hissi veren, yaşayan insanların farkında olmadığı, ölülerin bulmalarının hayırlarına olduğu, odalarının ekstrem dizaynının kişiye özel olduğu, gündüzlerin sakin gecelerin hareketli olduğu, şatafatın hüküm sürdüğü fantastik bir otel var karşımızda.

Hotel Del Luna, bir teselli merkezi. Bir zamanlar hayatta olan ruhların dinlenmek ve yaşarken yapamadıkları bazı şeyleri gerçekleştirmek için bir süre misafir oldukları bir yer. Bu ruhlar otelin ve de Jang Man Wol’un lüks ihtiyaçlarının finans kaynağı aynı zamanda.

Otelin sadece misafirleri değil çalışanları da birer ölü. Varlıklı bir hayat sürmüş olan bu kişiler, öteki dünyadaki hayatlarına uzanmak yerine bir süre daha bu dünyada kalmayı tercih etmişler. Elbette Jang Man Wol gibi otelden dışarı çıkıp dışarda gönüllerince dolaşmak gibi bir lüksleri yok.

Otelin insanlar dışında bazı istisnai konukları da olabilmekte.

Otelin kalbi konumunda bir ağaç mevcut Jang Man Wol kendini bildi bileli orada olan.

Otelin bir de müdürü olmak zorunda. Dış dünyadaki insanlarla ve kurumlarla iletişime geçilerek halledilmesi gereken işleri halledecek olan yaşayan bir insan. Bu görevi hali hazırda 70 yaşında olan Noh (Jung Dong-hwan) yürütmüş gönüllü bir şekilde son 30 senedir. Artık onun emeklilik vakti gelmiş durumda ve otele yeni bir müdür lazım.

Jang Man Wol, bu görev değişikliğinin temellerini tam 20 sene öncesinden atmış durumda.

Bundan 20 sene önce yani 1999 yılında bir kaza geçiren ve ölümle yaşam arasında gidip gelen bir hırsızın yolu Hotel Del Luna’ya düşüyor o süre zarfında. Otele kaçak ziyaretçi olarak sızan adamı fark eden Jang Man Wol ona 2 seçenek sunuyor. Ya şimdi ölüp gidecek ya da yaşamaya devam edecek ama ona borçlu olacak. Adam da yaşamayı seçiyor. Borcu ise oğlu. Bu borcun vadesi ise tam 20 sene sonra dolacak.

20 sene geçiyor ve 2019 senesine uzanıyoruz. Jang Man Wol için alacağını tahsil etme zamanı gelmiş durumda. 20 sene önceki o küçük çocuk olan Goo Chan Seong, babasının ona anlattığı bu hikayenin gerçek olup olmadığını bilmemenin verdiği bir tereddütle yaşamış hayatını. İyi bir okulda işletme okumuş, yurt dışında yaşamış. Süre 20 seneyi aşıp bir şey olmadığını ve olmayacağını düşününce de ülkesine geri dönmüş ve önemli bir şirkette işe başlamaya hazırlanmakta.

Jang Man Wol ile tanışıp ondan hediyesini (hayaletleri görme yetisi) alınca da normal bir hayata sahip olma uykusundan uyanıyor. Goo Chan Seong’un Jang Man Wol’a kolayca teslim olmak gibi bir niyeti yok tabii. Ölümsüz ya da ölümsüze yakın biri olan bu garip, otoriter, çekici kadından çok değil ama hayaletlerden epey çekiniyor ilk etapta Goo Chan Seong ama inadına korkularının üzerine gitmeye, Jang Man Wol’e teslim olmamaya, otelde onu bekleyen görevi teslim almamaya çalışıyor. Bakalım ne kadar dayanabilecek?

Jang Man Wol karakterine Ji-eun Lee, Goo Chan Seong karakterine Yeo Jin-gu hayat veriyor.

Otelin çalışanlarından birkaçı konumundaki Kim Seon Bi, Choi Seo Hee ve Ji Hyun Joong rollerinde Shin Jeong-geun, Bae Hae-sun ve Ji-Hoon Pyo karşımıza çıkıyor.

Kadroda ayrıca Seo Yi-Sook, Lee Do-Hyun, Hyun-Chul Cho, Mi-na Kang, Tae-sun Lee, Kang Hong-Seok, Yoo-na Park, Lee Da-wit ve Ahn Soo-bin gibi isimler mevcut.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim. Yaratılan evren hoşuma gitti. Çekim kalitesi, harcanan bütçe yeterli. Başrol ikilinin uyumu oldukça iyi. Hikaye de eğlenceli ve sürükleyici. Kaliteli bir yapım var kısacası karşımızda. Bir şansı hak ediyor kesinlikle.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here