0 yorum aytackara 03 Ekim 2022 08:47

Avustralya yapımı Five Bedrooms, Mayıs 2019’da ülkedeki ulusal kanallardan Network 10’de izleyiciyle buluşan bir komedi-drama dizisi. Sezonları 8 bölümden oluşuyor ve şimdiye kadar 3 sezonu yayınlandı.

İkinci sezon onayı aldıktan sonra pandeminin başlamasıyla dizinin prodüksiyon süreci sekteye uğradı ve 2021’de aynı şirketin bünyesindeki dijital platform Paramount+’ta ekrana geleceği açıklandı. 1 Ocak 2022’de ekrana gelen 3. sezonunun ardından 4. sezon onayı da aldı.

Michael Lucas ve Christine Bartlett imzalı diziyi ABD’de bir başka dijital platform Peacock ekrana getiriyor. İngiltere’de ise BBC One yayınlıyor.

Lachlan – Liz – Harry – Ainsley – Ben – Heather

Konusu / Karakterler:

Five Bedrooms, her biri hayatlarının farklı bir döneminde olan beş kişinin hikâyesini konu alıyor. Bir düğünde bekârlar masasına oturtulan ve bu sayede bağ kuran bu kişiler, yeterince içki içtikten sonra sorunları için ortak bir çözüm bulurlar: Birlikte beş odalı bir ev almak.

Ainsley Elling (Katie Robertson), bir emlakçı. Aynı şirkette çalıştığı evli Lachlan’dan (Hugh Sheridan) daha çok platonik denebilecek biçimde hoşlanıyor ama Lachlan’ın eşinden ayrılmayacağını nihayet kabullenince hayatında değişiklik yapmaya karar veriyor. Grubu birbirine bağlayan asıl kişi.

— Harpreet “Harry” Sethi (Roy Joseph), kalp-damar üzerine uzman bir doktor. Hintli, henüz dışarıya pek de açılmamış bir eşcinsel. Kendisini evlendirmek isteyen annesiyle yaşıyor ve onun bu durumdan haberi yok. Farklı biçimde de olsa daha bağımsız bir hayat için adım atıyor.

— Ben Chigwell (Stephen Peacocke), inşaat/tamirat işleriyle meşgul bir adam. Evliliğini yürütemeyip boşanmış, kızıyla arası bozuk ve iki senedir karavanda yaşıyor. Yakışıklı, arkadaş canlısı, rahatlığa alışmış ve sorumluluk konusunda pek de iyi değil. Ama karavandan kurtulma fikri ona daha cazip geliyor.

Liz Wendell (Kat Stewart), işinde başarılı bir avukat. Harry ile uzun zamandır tanışıyorlar ve iyi arkadaşlar. Yeni boşandığı eski kocasından kalma bazı sorunlar hem maddi anlamda hem de profesyonel açıdan kendisini sarsınca geçici olacağını düşündüğü bir fırsatı değerlendirmek zorunda kalıyor.

Heather Doyle (Doris Younane), diğerleri gibi bekâr değil aslında. Hatta eşi (Alan Dukes) ve 2 oğluyla birlikte yaşıyor, Ainsley’in ev sahibi ve aile dostu. Ona değer veren, hatta Lachlan fikrinden hoşlanmayan birisi. Ainsley’in diğerleriyle birlikte yeni eve taşınma isteği onun da kendi hayatının ilerleyişini sorgulatıyor.

Five Bedrooms’la 3. sezon başlamadan önce tesadüfen karşılaşıp bir denedim. O zamandan beri fırsat buldukça izliyordum ve 3 sezonu da tamamladım. Memnunum diziden.

Dizinin önemli denebilecek bir özelliği her bölümde aslında bir karakterin ağırlığının daha fazla olması. Diğerlerinin hayatında olup biten bağlantılı ya da bağlantısız olayları da öğrenmekle birlikte ‘o’ karaktere izlediğimiz bölümde daha fazla yer veriyorlar, diğerleri de etrafından dolanıyor. Bu da hikaye dinamiğine bence pozitif bir katkı sağlıyor, zira 5 ana karakter de dolayısıyla kendine yer buluyor. Gerçi karakter bazında Liz, Ben ve Heather’i bir tık daha fazla sevdim.

Dizinin beğendiğim bir tarafı da her karakterin hikayesinin sanki farklı bir ihtiyacını gideriyor gibi olması. En nihayetinde birbirlerinden inanılmaz farklı insanlar değiller ama hayat biçimleriyle, 5 yetişkinin ev arkadaşlığı yapmasıyla çeşitlilik yaratmış oluyorlar. Bunu yaparken özellikle 2 ve 3. sezonlarda daha cesur ve dramaya çalan hamlelere başvurdular. Belli 2-3 noktada beklemediğim yerden girivermelerini de takdir ettim açıkçası.

Gerçi bu 5 kişilik dinamiği daha ne kadar devam ettireceklerini merak etmiyor değilim ama nihayetinde 4. sezon onayını alması işime geldi. Dolayısıyla durum bu dizi için de şimdilik böyle. İyi seyirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here