0 yorum okakacukaka 29 Eylül 2022 08:09

Netflix hayatımıza girdiğinden beri dünyanın çeşitli ülkelerinden dizileri seyredebilme olanağına eriştik. Özellikle Kore dizileri Netflix kütüphanesinde oldukça çok yer kaplamakta. Şimdi sizlere Netflix’e yeni eklenen bir dizi olan Extraordinary Attorney Woo dizisinden bahsedeceğim.

Kore’de ENA kanalında yayımlanan dizinin dünyadaki yayın hakları Netflix’te. 13 Temmuz itibarıyla yayımlanmaya başlanan dizi haftalık iki bölüm olarak yayımlanıp 16 bölümlük ilk sezonunu tamamladı ve ikinci sezon onayını da cebine koydu. Bölüm süreleri ise 67-83 dk aralığında.

Mutfaktakiler:

Dizinin senaryosu daha önce sadece Rabbit Hole isimli bir belgeselde ve Innocent Witness (Jeungin) filminde çalışmış olan (bu arada filmi de izledim ben, onu da şiddetle tavsiye ederim.) Moon Ji-won’a emanet edilmiş. Yönetmen koltuğunda ise daha önce Vagabond ve Dr. Romantic dizileriyle bilinen Yu In-sik oturuyor.

Konusu:

Dizimizin konusu 27 yaşındaki Asperger Sendromu olarak adlandırılan bir otizm spektrum bozukluğu hastalığından muzdarip, 164 IQ’ya sahip bir kız olan Woo Young-woo’nun yaşamını bizlere sunuyor. Oldukça etkileyici bir hafızaya ve yaratıcı düşünce becerilerine sahip olan Woo Young ülkenin önde gelen okullarından birisi olan Seoul Ulusal Üniversitesi hukuk bölümünü onur derecesiyle bitirir ve büyük firmalardan biri olan Hanbada Hukuk Bürosu‘nda işe başlar. Avukatlık yetenekleri üst düzey olmasına rağmen iş sosyal ilişkilere geldiğinde hayatının en büyük savaşlarını verir.

Karakterler:

Lee Jun-ho – Woo Young-woo – Jung Myeong-seok

  • Woo Young-woo (Park Eun-bin): 27 yaşındaki Woo Young otizm hastalığından muzdarip ancak oldukça yüksek IQ’ya sahip bir kızdır. Okuduğu her kitabı sayfası satırına ezbere bilir, konulara yaratıcı bir açıdan bakar ve pratik düşüncesi oldukça iyidir. Ancak iş sosyal meselelere geldiğinde ise oldukça çekingen ve mesafelidir. Ayrıca tam bir balina aşığıdır. Devamlı balinalar hakkında konuşabilir.
  • Lee Jun-ho (Kang Tae-oh): Avukatlık firmasında çalışan avukat yardımcılarından birisidir. Karizmatik ve popülerdir ancak bunun farkında değildir. Kendisi davalarından Woo Young-woo’ya yardımcı olur.
  • Jung Myeong-seok (Kang Ki-young): Firmanın kıdemli avukatlarından birisidir. Woo Young firmaya ilk geldiği zaman kendisini hastalığından ötürü istemez. Ancak zaman geçirdikçe aslında ne kadar zeki biri olduğunu anlayıp kendisine şans verir.

Woo Gwang-ho – Han Seon-yeong – Tae Soo-mi

  • Woo Gwang-ho (Jeon Bae-soo): Woo Young’ın babası. Kızının otizmli olduğunu öğrendiğinde dünyası başına yıkılsa da çok zeki olduğunu keşfettiği an tüm dünyalar onun olur. Kendisi küçük bir suşi dükkanı işletmekte.
  • Han Seon-yeong (Baek Ji-won): Firmanın CEO’su. Firmayı bir marka haline getirmek hayattaki en büyük amacı. Woo Young’ı firmaya alan kişi kendisi.
  • Tae Soo-Mi (Jin Kyung): Kendisi ülkenin en iyi hukuk firması olan Taesan’ın yöneticisi. Bir davanın sonunda Woo Young kendisinin dikkatini çekiyor.

Choi Su-yeon – Kwon Min-woo – Dong Geulami

  • Choi Su-yeon (Ha Yoon-kyung): Jung’un yardımcılarından birisi. Woo Young ile aynı okulda ve sınıfta okumuş. Yıllarca istemeye istemeye Woo Young’a yardımcı olmuş ama artık pek uğraşmak istemiyor.
  • Kwon Min-woo (Joo Jong-hyuk): Jung’un diğer bir yardımcısı. Choi ile Jung’un gözdesi olmak için yarış içerisindeler.
  • Dong Geulami (Joo Hyun-young): Woo Young’ın sayılı arkadaşlarından. Deli dolu, yerinde duramayan ve devamlı konuşan birisi. Bazı durumlarda Woo Young’a yardımcı oluyor.

Tüm kadroya buradan ulaşabilirsiniz.

Son Söz:

Ön yargımdan dolayı uzunca bir süre Kore film ve dizilerinden hep uzak durdum. Bu ön yargım Kingdom dizisini izleyene kadar devam etti. Ancak o diziden sonra Kore yapımlarına artık şans vermeye başladım ve oldukça güzel yapımlar izledim. Extraordinary Attorney Woo çok üst düzey bir yapım olmasa da yeterli düzeyde bir dizi. Formüllü bir yapısı var her bölüm farklı bir dava üzerinden ilerliyor.

Dizinin senaristi Moon Ji-won’un yazarlığını yaptığı Innocent Witness filmini izlemiştim daha önceden, orada da otizmli bir kızı anlatıyordu ve oldukça etkileyici bir filmdi. (Filmi tekrardan önereyim burada) Filmin iyi yazılmış olması senarist açısından bende iyi bir kredi oluşturdu, o yüzden bu diziden de beklentim var. Şu ana kadar 3 bölümünü izledim ve bence gayet güzel gidiyor dizi. Özellikle Woo Young’ın hal ve hareketleri çok tatlı ve sevimli. Diğer iki erkek başrol de şimdilik iyi performans sergilediler. Yan karakterlerden de yeterli bir destek geliyor.

Extraordinary Attorney Woo bu tarz bir diziydi işte. İzlemek isteyen olursa şimdiden iyi seyirler dilerim.

Fragman:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here