Google deneyimlerindeki reklamlar ile Arama Ağı reklamlarından sorumlu başkan yardımcısı ve genel müdür Vidhya Srinivasan, Google’ın Arama ile ilgili en yeni güncellemeleri ve inovasyonları tanıttığı yıllık bir etkinlik olan Search On 2022’de paylaşılanlardan pazarlamacıların yapabileceği çıkarımları ve Arama’nın tam potansiyelini ortaya çıkarmak için bugün neler yapılabileceğini anlatıyor.

Bilgi araştırırken birden fazla duyumuzu ve farklı yöntemleri kullanıyoruz. Bilgisayarlarınsa dünyayı bizler gibi anlayabilmesini sağlamak hep zor bir işti. Ancak bilgisayar bilimlerindeki gelişmeler sayesinde bu hedefe her geçen gün daha da yaklaşılıyor.

Google’da çalışmalarımıza metin aramasıyla başladık ve yıllar içinde bilgi keşfetmenin diğer doğal yollarını ekledik. Artık bilgi araştırırken telefon kamerasını kullanarak gördüklerimizi arama, sorularımızı sesli olarak sorma ve hatta aklımıza takılan şarkıların adını bulmak için melodilerini mırıldanma gibi yöntemler kullanabiliyoruz.

Kısa süre önce gerçekleşen Search On etkinliğinde, kullanıcıların dünyayı daha doğal ve sezgisel yollarla anlamasına yardımcı olacak arama deneyimleri oluşturmak için arama kutusunun daha da ötesine nasıl geçtiğimizi paylaştık. Bu makalede, etkinliğin öne çıkan bölümlerini ve bu değişikliklerin pazarlamacılar için ne anlama geldiğini keşfedebilirsiniz.

Kullanıcıların dünyayı daha doğal ve sezgisel yollarla anlamasına yardımcı olma

Kullanıcılar doğal şekilde bilgi ararken farklı yöntemleri bir arada kullanır. Bu nedenle bu yıl çoklu arama özelliğini ekledik. Resim ve metinleri aynı anda kullanarak arama yapmayı sağlayan bu yeni yöntem, arkadaşımıza soru sorarken elimizle bir yeri işaret etmemize benzer. Çoklu arama şu an dünya genelinde İngilizce olarak kullanılabiliyor ve bu özelliği genişleterek önümüzdeki birkaç ay içinde 70 yeni dilde sunacağız.

Aramanın daha doğal olmasını sağlamanın yollarından biri aramayı daha görsel hâle getirmekten geçiyor. Google Haritalar’da sunulan üç boyutlu ve gerçekçi deneyimler genişletiliyor. Bu sayede kullanıcılar çeşitli yerleri henüz gitmeden önce keşfedebilecek. Gelişmiş bilgisayar görüşü teknolojileri sayesinde Lens ile resim çevirme deneyimini daha da kolay ve kesintisiz hâle getiriyoruz.

Arama’nın daha görsel olmasını sağlamak özellikle alışveriş konusunda birçok avantaj sunar. Hem ne aradığını tam olarak bilen kullanıcılar hem de Google’dan ilham almak isteyen tüketiciler için internette alışveriş yapmayı daha kolay hâle getiriyoruz. Artık kullanıcılar aradıkları ifadenin başına “shop” (satın al) kelimesini eklediğinde perakendeci ve markalara ait ürünlerin yer aldığı, alışveriş özellikli bir ekran gösterilerek online alışveriş sitelerinde gezinme deneyimi sunulacak.

İki boyutlu alışveriş deneyimini üç boyutlu hâle getirmek için satıcıların gelişmiş üç boyutlu alışveriş özelliklerimizden yararlanmasına yardımcı oluyoruz. Kullanıcıların üç boyutlu resimleri tıklama oranı, statik resimlere tıklanma oranından %50 daha yüksek.1 Ancak bu resimler için yüzlerce ürün fotoğrafı ve pahalı teknolojiler gerektiğinden satıcıların bu öğeleri oluşturması zor olabiliyor. Yakında, yüzlerce değil yalnızca birkaç fotoğraf ile nesnelerin 360 derecelik taramalarını otomatik olarak oluşturmak için üç boyutlu eşleme ve makine öğrenimi teknolojilerimizi uygulayarak satıcıların ürünleri üç boyutlu olarak sergilemesini daha kolay hâle getireceğiz.

Bu duyurular ve Search On’da paylaşılan diğer haberler, geleneksel arama kutusunun ötesine geçip aramayı daha doğal ve sezgisel hâle getirmek için aramayı nasıl geliştirdiğimizi gösteriyor.

Bu durum reklamcılığın geleceği için ne anlama geliyor?

Pazarlamacılarda da olduğu gibi, Arama’daki gelişmeler reklamcılık için de müşterilerle daha doğal ve sezgisel yollarla bağlantı kurma konusunda yeni fırsatlar sunuyor.

Örneğin, alışveriş yapanlar ürün ararken artık ücretsiz listelemelere ait, göz atılabilir daha fazla ürün resminin yer aldığı görsel sonuçlar arasında gezinebilecek. Kısa bir süre içinde reklam seçeneği de sunulacak. Ürün resimlerini, yaşam tarzı fotoğraflarını ve yararlı bilgileri Alışveriş reklamları ile öne çıkarmanın yeni yollarını sunarak ürünlerin bulunabilirliğini artırmaya devam ediyoruz.

Pazarlamacılar reklamlara hayat veren etkileyici resim öğeleri kullanarak görsel Arama’ya yatırım yapabilir. Mobil sonuçlar sayfası için yakın zamanda kullanıma sunulan yatay resimler sayesinde işletmeler artık resimlerin nerede görüntüleneceği konusunda daha çok esnekliğe sahip. Markaların öne çıkması ve sonuç elde etmesi artık daha kolay.

Uyguladığımız teknolojiler sayesinde kullanıcıların kendilerini yeni şekillerde ifade etmesine yardımcı olduğumuz gibi yeni reklam deneyimleri de tüketicilerin işletmelerle daha iyi bağlantı kurmasına katkıda bulunacak. Business Messages sayesinde müşteriler Arama Ağı reklamları üzerinden markalara mesaj göndererek hızla bilgi alıp etkileşim kurabilecek. Aramanın metne dayalı bir konuşmaya dönmesi gerektiğinde artık bu mümkün olacak. 30 günlük yeniden etkileşim aralığı sayesinde pazarlamacılar hem satış gerçekleşmeden önce hem de satıştan sonra müşterilerle ilişkilerini geliştirme fırsatına sahip olacak.

Search On’da paylaşılan tüm duyuruların temelinde, reklam otomasyonunu da destekleyen makine öğrenimi ve yapay zeka için uzun süredir yaptığımız yatırımlar yer alıyor. Son teknoloji dil modellerimiz artık insan dilini anlamada %50 daha başarılı2 ve biz de bu tür gelişmelerden yararlanarak pazarlamacıların, değişen tüketici ihtiyaçlarını gerçek zamanlı olarak takip etmesine yardımcı oluyoruz. Özellikle geniş eşleme teknolojisinin anahtar kelimeleri kullanıcı niyetiyle daha da iyi eşlemeye başlaması sayesinde markalar henüz yeni yeni ortaya çıkan fırsatları bile keşfedebiliyor.

Ayakkabı ve aksesuar perakendecisi olan Rothy’s şirketini örnek olarak inceleyelim. Şirket, geniş eşlemeli anahtar kelimeleri otomatik teklif ve reklam öğeleri ile birlikte kullanarak tam kapsamlı bir otomasyon atılımı gerçekleştirdi. Bunun sonucunda dönüşümler %85 arttı. Rothy’s bünyesinde, büyümeden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev alan Kate Barrows, “İlk başta bu tür önemli kararlarda otomasyondan yararlanmaya çekiniyorduk,” diyor. “Ancak sonuçlar ortada. Otomasyon kullandığımızda müşteri trendlerini ve davranışlarını manuel yöntemlere kıyasla daha hızlı takip edebiliyoruz.”

Otomasyon işinizi kat kat büyütebilir. Markaların daha hızlı pazarlama yapıp güvenilir ve gerçek zamanlı şekilde yatırım getirisi elde etmesini sağlayabilir.

AI ve makine öğrenimi yeni ve alakalı bilgiler keşfedip performansı artırmaya yardımcı olabilir

Search On benzeri etkinlikler Arama’nın ne kadar geliştiğini hatırlamamız ve birlikte çalışarak nasıl daha da ilerleyebileceğimizi görmemiz için önemli. Bu gelişmelerle birlikte, bilgileri anlama şeklimizi daha iyi yansıtan yeni arama ve reklam deneyimleri oluşturuyoruz.

Sizinle birlikte çalışmaya, en son teknolojileri kullanmanıza yardımcı olmaya ve belirsizliğin hakim olduğu dönemlerde bile performansı artırmaya hazırız. İşletmelerin geleceğe hazırlanmak için şimdiden atabileceği üç adımın öne çıkarıldığı Search On özetini inceleyin. Arama kutusunun ötesine geçme konusunda heyecanlı olduğunuzu umuyor ve arama motoru pazarlamacılığının geleceğini sizinle birlikte belirlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here