Netflix’in Fransız yapı yeni komedisi En Place (İngilizce adıyla: Represent), 20 Ocak’ta izleyici karşısına çıktı. Bu da fragmanı:

Hiciv içeren bir politik komedi dizisi olarak tarif edilebilecek olan En Place, 6 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri 27-34 dakika aralığında değişmekte.

Senaryoyu François Uzan ve Jean-Pascal Zadi kaleme almış. Yapımcılığını Nathan Franck ve François Lardenois üstlenmiş.

Stéphane Blé (Jean-Pascal Zadi) isimli sıradan bir adamın kendini bir anda Fransa’nın başkan adayı olarak bulduğu bir hikaye izliyoruz dizide.

Stéphane, Paris’in kenar mahallelerinden birinde yaşayan, Afrika asıllı göçmen bir ailenin çocuğu. Sorunlu gençlerin topluma kazandırılması için çabalayan bir gençlik merkezinin sorumlusu kendisi. Evli. Bir kuaförde çalışan eşi Marion ile (Fadily Camara) tüp bebek tedavisine başlamak üzere.

Stéphane’ın mahallesine mevcut başkan Éric Andréï (Benoît Poelvoorde) geliyor bir gün bir kamera ordusuyla birlikte. Yeni başkanlık seçimleri için de aday kendisi. Stéphane, gençlik merkezlerinin bütçesini kıstığı için Éric Andréï’ye kızgın durumda. Bu kızgınlığının yansımasını da kamera önünde Éric Andréï ile siyasi bir tartışmaya girerek gösteriyor. Bu tartışmanın ardından da basının gündem maddesi haline geliyor.

Basında başkanlık için aday olması halinde alabileceği oy konuşulur hale gelen Stéphane’ın karşısına William (Eric Judor) isimli bir adam çıkıyor. William, geçmişte birçok aday için düzenlenen kampanyalarda çalıştığını söylüyor. Stéphane’ın da aday olmasını istiyor ve bu doğrultuda birlikte çalışmayı teklif ediyor.

Erkek düşmanı bir feminist olarak kampanyasını yürüten ve Fransa’nın ilk kadın başkanı olmaya niyetlenen Corinne karakterine Marina Foïs hayat veriyor. Dizinin açılış sahnesinde kendisinin 3 ay sonraki seçimlerde Stéphane ile birlikte son ikiye (2. tura) kaldığını görüyoruz.

“Hangi ilk gerçekleşecek Fransa başkanlık seçimlerinde? İlk kadın başkan mı? İlk siyahi başkan mı?”

Başkanlık seçimlerinde Arap karşıtı Fred Cognard (Pierre-Emmanuel Barré) ve Durendeau soyadlı bir erkek adayın daha yarıştığını anımsatıp oyuncu kadrosunda ayrıca Fary, Saabo Balde, Salimata Kamate, Antonia de Rendinger ve Panayotis Pascot gibi isimlerin bulunduğunu da ekleyelim.

Hem yaşadığı mahalledeki dostlarından kaynaklı olarak hem geçmişinde yaptığı hatalardan kaynaklı birçok falsosu olan Stéphane bakalım bu seçimi kazanabilecek mi?

Dizinin ilk bölümünü izledim ve fena bulmadım. Diğer bölümlerde de bu ayarda devam edebilmişse yeterli olacaktır benim açımdan.