Bu gönderi en son 28 Aralık 2022 tarihinde güncellendi.

İnternetin başlangıcından beri web sitesi tasarımında çok yol katedildi. Teknolojinin gelişmesiyle ve ardından gelen online fırsatlarla, web tasarımının başarabilecekleri konusunda bize yepyeni standartlar belirleyen bir dizi yenilikçi web sitesi ortaya çıktı.

Her zaman güzel web sitesi örnekleri bulmak için fırsat kolluyoruz. Filizlenen yaratıcılık ruhunu kutlamak için 2023’ün en iyi sitelerini sizin için derledik.

Web Sitesi Örnekleri: Bizi Neler Etkiledi?

İşletme sitelerinden portfolyolara, kişisel bloglardan online mağazalara kadar uzanan en iyi siteler; yaratıcılıkları, web tasarım özelliklerinin ustaca kullanımı ve etkili kullanıcı deneyimleriyle öne çıkıyor.

2023’de online olarak en iyi web sitelerinin listesini açıklarken, her zaman bu siteyi benzersiz kılan bir noktaya dikkat çekiyoruz. Burada sunulan en güzel web sitelerinin sadece ilginizi çekmeyeceğini, aynı zamanda kendi web sitenizi oluştururken size ilham vereceğini umuyoruz.

01. En İyi Kullanıcı Deneyimi: Jung Design

Burada size göstereceğimiz Wix sitelerinin tümü birinci sınıf kullanıcı deneyimi sunsa da, Jung’un online portfolyosu bu kategoride öne çıkıyor.

Öncelikle Jung’un, ana sayfasında ziyaretçileri birden fazla dilde dostça karşılaması hoşumuza gitti. Bu kucaklayıcı üslup, ferah yerleşim düzeninin yanı sıra aydınlık ve kontrast renk şemasıyla da güçlenerek sitenin görsel açıdan çekici ve okunaklı olmasını sağlıyor. Animasyonların özenli bir şekilde kullanımı, metin ve görsellerin oluşturduğu mantıksal hiyerarşiyi pekiştirerek kullanıcılara büyüleyici ve dolambaçsız bir yolculuk sunuyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Yerleşim düzeni

 • Kontrast renk şeması

 • Animasyonlar

 • Hitap şekli

02. En İyi Asimetri Kullanımı: Sharon Radisch

Tasarımın prensiplerinden biri, kompozisyonda denge oluşturmak. En güzel sitelerin çoğu bunu simetrik düzenler kullanarak başarma eğiliminde olsa da, Sharon Radisch denge kavramını asimetrik bir şekilde ele alıyor.

Ana sayfasındaki beyaz alanı kullanarak dağınık şekilde yerleştirilmiş görsellerle denge oluşturan Sharon’ın ilgi çekici web tasarımı, başarılı bir uyum ve hareket deneyimi sunuyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Asimetrik düzen

 • Uyum

 • Alan kullanımı

03. En İyi E-ticaret Sitesi: In Gold We Trust

En iyi e-ticaret sitesi ve online mağaza kategorisinde örnek site olarak In Gold We Trust sitesini seçmemizin nedeni, güzel bir site tasarımının kullanıcılar için ideal alışverişi deneyimi sunmasında nasıl bir rol oynadığı.

Uyumlu vintage tasarımı, kapsamlı görsel galerisi ve dikkat çekici gezinme menüsü, ziyaretçileri In Gold We Trust mağazasına çeken estetik bir deneyim sunuyor. Site, etkileşim kutusu kullanarak üye olmayı teşvik ediyor ve %10 indirim kuponu sunarak e-posta listesi oluşturabiliyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Vintage tasarım

 • Kapsamlı görsel galeri

 • Gezinme menüsü

 • Etkileşim kutusu

04. En İyi Ana Sayfa Tasarımı: OK Drugs

Heyecan verici görseller. Çeşitliliği yüksek tipografi. Benzersiz renk şeması. OK Drugs, özel ana sayfa tasarımı sayesinde en iyi sitelerden biri olarak oyumuzu kazandı.

Yatıştırıcı CBD drajeleri sunan online mağaza, çok fazla bilgiyi hap şeklinde veriyor (kelime oyununa dikkat). İnfografiklerin yanı sıra kısa ve öz metinler kullanarak ve güçlü eylem çağrıları ekleyerek kullanıcıları yönlendiriyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Tipografi

 • Renk şeması

 • Güçlü CTA (eylem çağrıları)

05. En İyi Restoran Sitesi: Yantra

Yantra’nın restoran sitesini ziyaret eden kullanıcılar, çok kısa sürede rezervasyon yapabiliyor veya sipariş verebiliyor. Fakat bu siteyi en iyi site tasarımları arasına almamızın başka nedenleri de var.

Yantra’nın sitesi şık ve minimal. Yemekleri ve restoranın iç dekorasyonunu gösteren yüksek kaliteli fotoğraflarına odaklanabilmemize imkan tanıyor. Sitede gezinen ziyaretçiler yemekler, atmosfer ve kalite konusunda neler bekleyebileceklerini tam olarak bilebiliyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Minimal

 • Kaliteli fotoğraflar

06. En iyi “Hakkımızda” sayfası: Bhroovi

Listemize alacağımız en iyi “Hakkımızda” sayfasını araştırırken, karakter sahibi bir sayfa bulmak istedik. Bhroovi, teknoloji ve hareket tasarımı tutkunu genç bir grafik tasarımcı.

Bhroovi’nin “Hakkında” sayfası, tutarlı ve mükemmel estetiğin yanı sıra, dostane bir fotoğrafa, tanıdık bir karşılama notuna ve profesyonel geçmişinin ve ilgi alanlarının açıklandığı kısa bir yazıya sahip.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Estetik

 • Ses tonu

07. En İyi Site Menüsü: Pei Jung

En iyi sitelerin çoğunda, kullanıcıların A noktasından Z noktasına gitmelerine yardımcı olan standart bir gezinme menüsü bulunur.

Pei Jung ise farklı bir gezinme türü tercih etmiş: Hamburger menü. Tasarımcının hamburger adı verilen menü simgesini mizahi şekilde yorumlaması, yaratıcı dehasını vurguluyor ve tasarım iştahı anlamına gelen ‘An Appetite for Design’ sloganının verdiği akıllıca mesajı pekiştiriyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Yaratıcılık

08. En İyi Kâr Amacı Gütmeyen Site: TokTut

Kâr amacı gütmeyen siteler kategorisinde Toktut’u seçtik. Hem her yaştan ihtiyaçlı olan insanlar için sundukları programlar, hem de site tasarımının sunduğu bilgilendirici ve teşvik edici düzen bize ilham verdi.

Mavi ağırlıklı rengi kullanan site, genelinde görülen dayanışmacı görseller, kuruluşla uyumlu bir marka imajı oluşturuyor. Mavi renk genelde barış, dinginlik, ahenk, umut ve güven duygusu verir, buda tüm insanlığa hitap eden ve kar amacı gütmeyen bir sitenin vermek istediği mesaja gayet uygun.

Toktut’un, öyküsünü ve misyonunu kullanarak destek topluyor. Ziyaretçileri kuruluşa katılma, bağışta bulunma ve davalarına destek verme konusunda cesaretlendiren açık ve net harekete geçirici mesajlar sunuyor.

Ayrıca destek vermek tasarladıkları “hediye sertifikaları” ile farklı bir bağış şekli sunuyor site.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Güven veren tonları

 • Hikaye anlatımı

09. En İyi Favicon: Ducknology

Ziyaretçileri büyüleyen ve marka kimliğini internette sağlamlaştıran Ducknology’nin favicon’u, en iyi siteler listemize girmesini sağlayan dikkat çekici bir ayrıntı.

“Favori simgesi” anlamına gelen favicon, tarayıcı sekmelerinde web sitelerini temsil etmek için kullanılan küçük (16×16 piksel) simgenin adı. Online mücevher mağazasını temsil eden küçük ama güçlü ördek simgesi sayesinde, ziyaretçiler bir sürü açık sekme arasında Ducknology sitesinin izini asla kaybetmeyecek.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Favicon

 • Ayrıntılar

10. En İyi Renk Şeması :Roshini Kumar

Web tasarım trendleri sürekli değişiyor. Bu yıl hem minimalist hem de maksimalist yaklaşımlarda en uçları görüyoruz. Roshini Kumar, maksimalist yaklaşımı mükemmelleştirerek bu retro renk şemasıyla en iyi siteler arasındaki yerini alıyor.

Böyle iddialı bir tasarımın altından herkes kalkamaz. Kumar’ın renk kullanımı, kalıpların dışına çıkan yaratıcılığının ispatı niteliğinde. Koyu pembe, sarı ve mavi kullandığı renk şemasıyla ziyaretçilerin dikkatini çeken tasarımcı, bu aydınlık renk paletini siyah koyu alanlarla dengeliyor.

Site 2022 yılı itibarı ile yayında olmamasına rağmen eski görüntüsünden aldığımız görselde renklerin ne kadar can alıcı olduğunu görebiliyorsunuz.

11. En İyi Grafik Tasarım Sitesi: Daniel Aristizabal

Bu çekici grafik tasarım sitesine girdiğiniz an usta işi olduğunu anlıyorsunuz. Aristizabal, paralaks kaydırma, video box ve yakınlaşma/uzaklaşma gibi animasyonlu özellikler kullanarak ziyaretçileri için son derece interaktif bir deneyim yaratıyor.

Daha önemlisi, Aristizabal online portfolyosunu kullanarak en yeni projelerini sergiliyor ve potansiyel müşterilerin ilgisini çekiyor. İyi organize edilmiş tam sayfa düzeni, sanatçının çalışmalarına genel bir bakış sağlıyor. Dört köşenin her birine yerleştirilen butonlar, iletişim sayfasının yanı sıra Instagram ve Behance profillerine bağlantılar sunarak ziyaretçileri etkileşime davet ediyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Animasyonlar

 • Sayfa düzeni

 • Butonlar

 • Bağlantılar

12. En İyi Mobil Site: Noni Ceramica

Mobil cihazların küresel internet trafiğinin %52’sini oluşturduğu günümüzde, en iyi siteler listemizde akıllı telefon kullanıcıları için harika deneyim sunan bir site de yer almalı.

Noni Ceramica’nın mobil sitesi, kullanıcının ihtiyaç duyduğu her şeyi avuç içine sığdırarak öne çıkıyor: Kolay gezinme için sıkıştırılmış bir menü, sepete gitmek için belirgin bir alışveriş düğmesi ve mobil müşteri hizmetleri için sohbet özelliği.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Sıkıştırılmış menü

 • Mobil müşteri hizmetleri

13. En İyi Görsel Kullanımı: Dennis Krawec

Dennis Krawec’in sitesinde video box’lardan vektör grafiklere kadar her türlü görsel öge, tasarımı zenginleştiren benzersiz bir görsel lisan taşıyor.

Krawec’in görsel kullanımı, profesyonel bir tasarımcı olarak verdiği mesajı güçlendirerek yaratıcı becerisini ortaya koyuyor ve sanat ile tasarımdaki cesur yaklaşımını tanımlıyor. Keyifli görseller, ziyaretçilerin ilgisini çekerek gezinme sürecinde onlarla etkileşim kurmayı sağlıyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Vektör grafikler

 • İlgi çekici görseller

14. En İyi Fitness Sitesi: Donna’s Running Club

Donna Gavriel’in fitness sitesi, ziyaretçileri egzersiz yapmaları için motive etmekle kalmıyor, egzersize başlamayı da kolaylaştırıyor.

Kişisel spor eğitmeni, ziyaretçilere ilham vermek için parlak bir renk şeması ve sporla ilgili görseller kullanarak site tasarımıyla pozitif bir ruh yaratıyor. Daha önemlisi, net eylem çağrıları ve bilgilendirici rezervasyon sayfaları sayesinde, ilk fitness seansını internetten ayırtma imkanı sunuyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Parlak renkler

 • Net eylem çağrısı

15. En İyi Tipografi Kullanımı: Tiffany Cruz

En iyi siteler listemizdeki örnek tasarımlardan biri olan Tiffany Cruz’un web sitesindeki tipografi kullanımı, zaten mükemmel olan bir siteyi daha da zenginleştiriyor.

Tiffany’nin ana sayfasında devamlı tekrar eden benzersiz serif (çıkıntılı) font, modern site tasarımıyla heyecan verici bir zıtlık oluşturuyor. Daha büyük metin alanları bulunan yerlerde kullanılan sans serif (çıkıntısız) font ise tatmin edici bir görsel denge sağlıyor ve içeriklerin okunmasını kolaylaştırıyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Tipografi

 • Okuma kolaylığı

16. En İyi Ürün Fotoğrafları: Soapy Cosmetics

En iyi e-ticaret sitelerinden bahsedildiğinde iyi ürün fotoğrafları olmazsa olmaz ögeler.

Soapy Cosmetics sitesi, cilt bakımı ürünlerini sergilemek ve albenili ambalajlarıyla göz boyamak için yüksek kaliteli görseller kullanarak bu kategorinin galibi oluyor. Ürün fotoğraflarına, doğal malzemelerin görselleri eşlik ediyor. Bu, Soapy Cosmetics’in sağlıklı ve çevre dostu marka imajını pekiştiren estetik bir tercih.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Ürün fotoğraf kalitesi

 • Marka imajı

17. En İyi Müşteri Yorumları Sayfası: The Tea Story

Singapur menşeli bu çay dükkanı, en keyifli sitelerden birine sahip.

Tea Story, müşteri yorumlarını ana sayfadaki bir kaydırıcı aracılığıyla sunuyor. Dekoratif çiçek desenli tasarım, çay saatine katılma isteği uyandırıyor. Her bir olumlu yorumda, ziyaretçiler Tea Story’nin artizan lezzetlerinin sunduğu canlı deneyimin cazibesine daha da fazla kapılıyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Dekor

 • Canlı deneyim

 • Keyifli renkler

18. En İyi Site Üst Bilgisi: Mikaela Reuben

Mikaela Reuben’in ölçülü site üst bilgisi, bütüncül yaşam tarzına olan yaklaşımını yansıtıyor.

Hafif bir paralaks kaydırma etkisine sahip olan abartısız üst bilgi tasarımı, sitenin görsel içeriğini ön plana çıkarıyor ve ziyaretçiler için net ve sade bir gezinme menüsü sunuyor. Arama çubuğu, kullanıcı deneyimini bir adım ileri götürerek Mikaela’nın blog, tarif ve video içeriklerinde yer alan bilgi deryasına kolay erişim sağlıyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Anlaşılır menü

 • Kolay dolaşım

 • Paralaks kaydırma

19. Ivy Chen: En iyi paralaks kaydırma

Ivy Chen’in orijinal paralaks kaydırma kullanımı, tasarımının en iyi siteler listesine girmesini sağlıyor.

Basit ve sofistike tasarım arasında denge kuran bu popüler kaydırma özelliği, tasarımcının basit site tasarımının, devam eden içerik katmanları ortaya çıkarmasına imkan tanıyor. Paralaks kaydırmanın üç boyutlu özellikleri, başlangıçtan bitişe kadar etkileşimli bir deneyim sunarak ziyaretçilerin sayfayı kaydırırken kendilerini Ivy ile birliktelermiş gibi hissetmesini sağlıyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Basit ve sofistike tasarım

 • Üç boyutlu özellik

20. En İyi İletişim Sayfası: Meria Ogawa

İş birliğini teşvik etmek için “Birlikte Daha Güçlüyüz” sloganından daha iyisi olabilir mi? Meria Ogawa, kucaklayıcı üslubuyla listemizdeki en iyi iletişim sayfasına sahip site oldu.

Ogawa, ziyaretçileri iletişim kurmaya teşvik eden mesajının yanı sıra, sitesinde iyi tasarımlı bir iletişim formu da sunuyor. Tutarlı ve samimi bir üslupla yazarak ek iletişim bilgileri sunuyor, ziyaretçileri sosyal medya hesaplarıyla etkileşime davet ediyor ve hatta en sevdiği dondurma dükkanına çağırıyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Samimi uslup

 • Tasarım

21. En İyi Tek Sayfalık Site: Frankie Ratford

Frankie Ratford’ın tasarımı, tek sayfaya sığdırmayı başardığı kimlik nedeniyle en iyi siteler listemize giriyor.

Tek sayfalık site düzenini bölmek için parlak renkler kullanması sayesinde ziyaretçiler sayfayı kaydırarak bu yetenekli tasarım danışmanının biyografisini, özgeçmişini ve görsellerini görüntüleyebiliyor. Sitenin alt kısmındaki galeri bölümü, Frankie’nin profesyonel projelerine bağlantılar vererek kaliteli çalışmalara olan tutkusundan kesitler sunuyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Parlak renkler

 • Renklerle bölünmüş sayfa düzeni

 • Bağlantı şekli

22. En İyi Site Alt Bilgisi: Nazın Renkli Dünyası

En iyi sitelerde son gördüğümüz öge alt bilgi olabilir ama bu bölümün en az dikkat verilen bölüm olması gerekmiyor.

Nazın Renkli Dünyası, harika bir site alt bilgisinin (footer) ne kadar güçlü bir etki yaratabileceğini ispatlıyor. Dahil ettiği lokasyon haritası ve kendisi ile direkt iletişime geçebileceğiniz kanalları sunması, ziyaretçilerin aslında o kısımda zaman geçirmelerini ve ürünlerin satış yerine direkt ulaşmasını sağlıyor

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Site alt bilgisi tasarım ile insanların sitede kalma süresini uzatma

23. En İyi Etkileşim Kutusu: Ellen Von Wiegand

En iyi web siteleri bile iyi tasarlanmış bir etkileşim kutusuna (lightbox) ihtiyaç duyar. Sanatçı Ellen Von Wiegand’ın sitesindeki örnek de bunlardan biri.

Etkileşim kutusu tasarımı, ekranda belirdiğinde ziyaretçilerin dikkatini dağıtmıyor veya canını sıkmıyor. Sitenin diğer tasarım ögeleriyle tutarlı olan kayıt formunun arka planında da sanatçının çalışmalarından biri yer alıyor. Dostane bir pazarlama dili kullanan Von Wiegand bizden e-posta listesine kaydolmamızı istemekle kalmıyor, stüdyo yaşamının perde arkasına da çok özel bir bakış sunuyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Uyum

 • Dostane ses tonu

24. En İyi Giriş Ekranı: Nathalie Lete

Nathalie Lete’nin giriş ekranı ya da bir başka deyişle açılış ekranı, en iyi siteler listemizde kendisine yer edindi.

Ziyaretçileri karşılamak ve illüstrasyonlarını sergilemek için bu ekstra site alanını kullanan Lete’nin giriş ekranı, yeteneklerinin ilgi çekici bir önizlemesini sunuyor. Sanatçı, sitesinde kişisel markalaşma konusunda çok başarılı. Arka planda bir eskiz defteri sayfası kullanarak profesyonel kimliğini destekliyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Yaratıcılık

25. En İyi Site Düzeni: Top Roasters

Görseller, şekiller, animasyonlar ve tasarımlardan faydalanan Top Roasters kahve ürünleri sitesi, bu ögelerin bir araya gelerek en iyi site düzenlerinden birini oluşturabileceğini ispatlıyor.

Fotoğraf sanatçısının sitesinde her sayfa dengeli. Fontların ve görsellerin düzenlenmesi konusunda hiyerarşiye özen gösteriliyor. Bu, sitenin kurallara fazla uygun davrandığı anlamına gelmiyor. Tasarımına uyumlu bir şekilde entegre edilen çeşitli stiller, bu siteyi gezinebileceğiniz en heyecan verici sitelerden biri haline getiriyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Görseller

 • Tasarım

 • Çeşit

26. En İyi Blog Tasarımı: Scarf Aid

Bu yıl, en iyi siteler arasında Scarf Aid’in blog tasarımına yer vermemek olmazdı.

Koronavirüs pandemisinin yarattığı stresten arınıp yaratıcılıkla rahat bir nefes almamızı sağlayan “Busy Bee Blogger”, her yazıyla birlikte yeni bir ipek eşarp paylaşarak günlük yayınlarına şiirsel bir bağlam katıyor. Basit blog düzeninde, en yeni yazı en yukarıda yer alıyor ve gezinme menüsünde de her bir yazı serisine bağlantı veriliyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Sade

 • Şiirsel

27. En iyi animasyon kullanımı: Sketch Haven

Sitede animasyon kullanımı çetrefilli bir iş olabilir. Animasyonlar birçok farklı şekilde ve formda uygulanabilir ve genellikle kullanıcı deneyiminde büyük etki yaratır.

Tasarımcı ve illüstratör Tata Resko’nun web sitesinde gördüğümüz gibi, animasyonun ölçülü dozlarda kullanımı, ziyaretçiler için statik ve sıkıcı olmayan bir görsel akış yaratabiliyor. Kayan banner mesajlarından döner butonlara kadar her hareketli öge bir amaca sahip ve kullanıcıların küçük etkileşimlerini Resko’nun içeriklerine yönlendiriyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Animasyonlar

 • Modern

 • İlgi çekici görüntüler

28. En İyi Arka Plan: Defne Kaynak

En iyi site arka planları, site tasarımının diğer kısımları için mükemmel bir atmosfer oluşturur.

Defne Kaynak’ın sitesinde bu atmosfer dingin, zevkli ve sıra dışı. Bu da online portfolyosunun yaratıcı tasarımları için ideal ortamı yaratıyor. Sitenin arka planındaki renkli nebula görüntüsü; ana sayfa içeriklerini oluşturan iri metinleri, renk tonlarını ve keskin hatlı şekilleri tamamlıyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Yaratıcı

 • Dinginlik

29. En İyi Fotoğrafçılık Sitesi: Fei Luo

Fotoğraflarınız bu kadar güzel olduğunda, onları sergilemenin en iyi yolu tam ekran bir slayt gösterisi.

Şanghaylı fotoğraf sanatçısı Fei Luo da en güzel çalışmalarını fotoğrafçılık sitesinin ana sayfasında en öne ve merkeze yerleştirerek bunu yapıyor. Böylece, potansiyel müşterilerin veya işverenlerin ilgisini anında becerilerine ve uzmanlık alanlarına çekebiliyor.

Kısaca bizi neler etkiledi?

 • Odaklama

Sonuç

Artık bir web sitesi kurmak, etrafta bu kadar ilham kaynağı varken çok daha kolay hale geldi. Bizde sizin için incelediğimiz örnekler sayesinde kendi sitenizi kurmaya başlayacağınızı ümid ediyoruz.! Site nasıl açılır adlı yazımızı okuyarak hemen başlayabilirsiniz!

Yael İba Tepeleni

SEO and Content Marketing Specialist

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here