Video oluşturma sürecinde en çok korkulan veya zorlanılan adım, montaj adımıdır. Birçok kişi bunun, teknik becerilerini veya bütçesini aşan yorucu bir görev olduğunu düşünür. Fakat çoğu kişi, her türden projeye ve teknik beceri düzeyine uygun, harika ve ücretsiz video editleme programları olduğunu bilmez.

Görseller bin kelimeye bedel olabilir ama bazen mesajınızı tam anlamıyla iletmek için video hazırlamanız gerekir. Fotoğrafçılık siteniz için güzel bir proje hazırlarken veya e-ticaret sitenizde satışa sunulan en son ürünün tanıtımını yaparken her türlü yaratıcı düşünceyi hayata geçirebilmelisiniz.

İhtiyaçlarınıza ve becerilerinize daha uygun olan programı bulabilmeniz için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz harika video montaj programlarını inceledik ve 10 tanesini seçtik.

Kullanabileceğiniz En İyi Ücretsiz 10 Video Editleme Programı:

 1. Lightworks

 2. Shotcut

 3. iMovie

 4. HitFilm Express

 5. VSDC Free Video Editor

 6. DaVinci Resolve

 7. VideoPad

 8. Openshot

 9. Blender

 10. Avidemux

 11. Bonus: Wix Video Maker

01. Lightworks

Görsel büyüleyiciliğe sahip filmler yapmak için ideal

Shutter Island, The Wolf of Wall Street ve Pulp Fiction filmlerinin ortak özelliği nedir? Hepsinin yapımında Lightworks yazılımı kullanılmıştır.

Sektördeki en güçlü video düzenleme programlarından biri olan Lightworks’ün profesyonel sürümünün basitleştirilmiş bir versiyonunu ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ücretsiz sürüm, diğer özelliklerin yanında otomatik kaydetme, multicam montaj, video yakalama, yüksek hassasiyetli trimming, renk düzeltme ve gerçek zamanlı efektler gibi özellikler içeriyor.

Ücretsiz sürümdeki en bariz kısıtlama, dosyaların yalnızca MPEG-4 720p kalitede dışa aktarılabilmesi.

Aşağıda türkçe olarak Lightworks nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz.

Artıları: Kapsamlı eğitici kütüphanesi, gelişmiş özellikler, otomatik kaydetme işlevi

Eksileri: Ustalaşması zor, kısıtlı çıktı formatı, hızlı bir bilgisayar gerektiriyor

Platformlar: Windows, Mac ve Linux

Ücretli sürüm: Lightworks Pro aylık lisans 24,99 USD, yıllık lisans 174,99 USD, sınırsız lisans 437,99 USD

02. Shotcut

4K video projeleri için ideal

Tuhaf arayüzü başta gözünüzü korkutabilir ama dış görünüşün yanıltıcı olabileceğini unutmayın. Shotcut, amatörlerin ihtiyaç duyacağı hemen her özelliği sunan, güçlü bir açık kaynaklı video düzenleme programı.

Özellikler arasında renk düzeltme, geçişler, video yakalama, waveform, histogram, 4K çözünürlük desteği ve timeline yer alıyor. Dahası, birden fazla kenetlemeli panel kullanarak arayüzü ihtiyaçlarınıza uygun şekilde özelleştirebiliyorsunuz.

Aşağıdaki video’dan türkçe olarak Shotcut nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz.

Artıları: 4K çözünürlük desteği, esnek arayüz, birçok filtre ve efekt seçeneği

Eksileri: Öğrenmesi zor, kısıtlı araçlar, tuhaf arayüz

Platformlar: Windows, Mac ve Linux

Ücretli sürüm: Yok

03. iMovie

Mac kullanıcıları için ideal

Video çekmenin temellerini yeni öğrenen bir Mac kullanıcısıysanız başka yazılım aramanıza gerek yok. Sizin için en uygun ücretsiz montaj yazılımı bilgisayarınızda zaten yüklü. iMovie, temel özelliklerin yer aldığı geniş bir seçkiyi sürükle-bırak tabanlı sezgisel arayüz ile sunuyor. Yazılımda sunulan en popüler araçlar arasında trimming, ses düzenleme, bölünmüş ekran ve hazır geçişler yer alıyor.

Apple’a olan tutkunuz mobil cihazlarda da kendisini gösteriyorsa iPhone cihazınızdan başladığınız projeleri iPad’de devam ettirebilir ve Mac cihazınızda tamamlayabilirsiniz.

Artıları: Kullanıcı dostu, 4K destekli, geniş paylaşım seçenekleri

Eksileri: Popüler araçlar eksik, kısıtlı çıktı seçeneği, yalnızca Mac kullanıcılarına uygun

Platformlar: Mac

Ücretli sürüm: Yok

04. HitFilm Express

Deneyimli video oluşturmayı bilenler için ideal

HitFilm Express tarafından sunulan kapsamlı özellikler, bu yazılımı her düzeyden video üreticiler için harika bir seçim haline getiriyor.

Yeşil ekran efektleri için keying, 3D video, compositing araçları gibi üst düzey araçlar ve 4K desteği, deneyimli yönetmenler için çekici bir platform olmasını sağlıyor. Öte yandan, sezgisel arayüz, basit araçlar ve birçok eğitici de yeni başlayanlar için cazibe unsuru.

Diğer popüler özellikler arasında lens bozulmasını düzeltme, gelişmiş kesme, trimming, katmanlar, maskeleme ve 360 derece video düzenleme yer alıyor.

Aşağıdaki video’dan türkçe olarak HitFilm Express nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz.

Artıları: Oynatma seçenekleri, esnek dışa aktarma araçları, 3D compositing

Eksileri: Hızlı bilgisayar gerektiriyor, ücretli özellikler, dışa aktarma performansı yavaş

Platformlar: Windows ve Mac

Ücretli sürüm: HitFilm Pro – 299 USD

05. VSDC Free Video Editor

Efekt ve metin ekleme için ideal

VSDC, Windows tabanlı en iyi ücretsiz montaj yazılımı. Arayüzü yeni başlayanların gözünü korkutsa da programın kullanımı son derece kolay. Hatta, işleri kolaylaştırmak üzere çalıştırabileceğiniz bir sihirbaz bile içeriyor. VSDC; metin, satır, çizelge, filtre ve özel efekt ekleyebilme özellikleriyle öne çıktığı için sunum hazırlama konusunda tercih edilen bir yazılım.

Aşağıdaki video’dan türkçe olarak VSDC Video Editor nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz.

Artıları: 4K desteği, ses ve video filtreleri, sezgisel arayüz

Eksileri: Karmaşık, özellikler sınırlı, yalnızca Windows için

Platformlar: Windows

Ücretli sürüm: VSDC Pro 19,99 USD

06. DaVinci Resolve

Profesyonel renk düzeltme için ideal

Birçok kişi, DaVinci Resolve yazılımını piyasadaki en gelişmiş ücretsiz video editleme programı olarak kabul ediyor. Bunun temel nedeni, muazzam renk düzeltme ve ses düzenleme becerileri.

Bu özellikler, yüksek bütçeli televizyon ve sinema yapımlarında sıklıkla kullanılıyor. DaVinci Resolve, profesyonel düzeydeki bu iki özelliğe ek olarak multicam montaj, hareketli grafikler, video efektleri ve yüz tanıma gibi gelişmiş araçlar da sunuyor.

Aşağıdaki video’dan türkçe olarak Davinci Resolve nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz.

Artıları: Güçlü renk düzeltme araçları, profesyonel ses post prodüksiyon araçları, ortak çalışma imkanı

Eksileri: Eğiticileri ücretli, hızlı bilgisayar gerektiriyor, öğrenmesi zor

Platformlar: Windows, Mac ve Linux

Ücretli sürüm: DaVinci Resolve Studio 299 USD

07. VideoPad

Sosyal medya için video oluşturmada en iyi

Son yıllarda sosyal medya ağları, fotoğrafçılardan illüstratörlere, mankenlerden girişimcilere kadar her alandan profesyoneller için olmazsa olmaz hale geldi. Bunun sonucunda, basit ve sezgisel ücretsiz video düzenleme programlarına olan ihtiyaç da en yüksek düzeyinde.

Efekt, geçiş, metin bindirme, video stabilizasyonu, dış ses ve daha fazlasını sunan VideoPad’in temel odak noktası da bu. Tüm özellikleri sürükle-bırak özellikli bir arayüzde sunuyor. Dahası program, videolarınızı YouTube, Facebook, Google Drive ve mobil cihazlara dışa aktarma işlemini ciddi ölçüde kolaylaştırıyor.

Artıları: Sezgisel arayüz, çok çeşitli video formatı desteği, sosyal ağlara doğrudan dışa aktarma

Eksileri: Gelişmiş özellikler yok, yalnızca ticari amaçlı olmayan kullanım için, ücretli eklentiler

Platformlar: Windows ve Mac

Ücretli sürüm: VideoPad sınırsız lisans 60 USD veya 99 USD, aylık abonelik 5,50 USD

08. Openshot

Yeni başlayanlar için ideal

Birçok kişi Openshot’ı, sürükle-bırak özellikli arayüzü nedeniyle iMovie’nin açık kaynaklı ve birçok platforma uygun bir versiyonu olarak kabul ediyor. Ancak bu ücretsiz video montaj yazılımı esasında Apple versiyonuna kıyasla çok daha fazla araç seçeneği sunuyor.

Openshot hem temel hem de gelişmiş özellikler içeriyor. Klip kırpma, trimming, ölçeklendirme, resim bindirme, başlık şablonları, altyazılar, keyframe animasyon ve video geçişleri bunlardan bazıları.

Kullanımı kolay arayüz, yeni başlayanların programa hemen alışmasını ve daha gelişmiş araçlara doğru ilerleme yolculuklarında video oluşturma bilgilerini geliştirmesini sağlıyor.

Aşağıdaki video’dan türkçe olarak Openshot nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz.

Artıları: Kullanımı kolay arayüz, kullanıcı forumu, sürükle-bırak özelliği

Eksileri: Ara sıra rastlanan takılmalar, araçlar kısıtlı, çok fazla eğitici yok

Platformlar: Windows, Mac ve Linux

Ücretli sürüm: Yok

09. Blender

İleri düzey projeler için ideal

Başlangıçta ileri düzey bir 3D animasyon paketi olarak geliştirilen Blender, dünyanın dört bir yanından video üreticilerin bilgisayarlarında kendine yer edindi. Bu açık kaynaklı video montaj yazılımı, temel ve gelişmiş araçların harika bir karışımını sunsa da, kapsamlı özellikleri tecrübesiz video üreticilerin programı öğrenmesini zorlaştırıyor.

Blender’ın birçok özelliği arasında canlı önizleme, VFX, modelleme, ses miksajı ve senkronizasyon, animasyon, 2D ve 3D çizim, hız kontrolü ve 32 medya kanalı yer alıyor.

Artıları: Kapsamlı özellikler, 3D animasyon, VFX

Eksileri: Öğrenmenin zor olması, destekleyici kaynakların azlığı, çoğu eğiticinin yalnızca animasyona odaklanması

Platformlar: Windows, Mac ve Linux

Ücretli sürüm: Yok

10. Avidemux

Hızlı düzenlemeler için ideal

Basit görevleri hızlıca yapabileceğiniz ücretsiz bir editleme programı arıyorsanız Avidemux sizin için ideal. Bu açık kaynaklı platform, yeni başlayanların kendini rahat hissetmesi ve hızla çalışmaya başlamasına imkan tanıyan kullanımı kolay arayüze sahip.

Yazılımdaki en popüler özellikler arasında kesme, trimming, şifreleme ve filtreleme yer alıyor. Dahası, dosya uzantılarını değiştirebiliyor ve en çok kullanılan video formatlarından herhangi birinde çıktı alabiliyorsunuz.

Avidemux, basitliği nedeniyle diğer programlara kıyasla çok daha az yer kapladığından yavaş bilgisayarlar için harika bir tercih. Öte yandan kullanıcılar, video editörde çökmeler yaşadığını ve bu nedenle projenizi sık sık kaydetmeniz gerektiğini bildiriyor.

Artıları: Kullanıcı dostu, otomatik görevler, senaryo oluşturma özellikleri

Eksileri: Sınırlı sayıda özellik, kullanımı zor detaylı özellikler, çökmeler

Platformlar: Windows, Mac ve Linux

Ücretli sürüm: Yok

11. Bonus: Wix Video Maker

Temel video montajı için ideal

Wix Video Maker ile güzel klipler oluşturabilir ve birkaç dakika içinde sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Bu ücretsiz video düzenleyici, profesyonelce tasarlanmış bir şablona 15 resim veya video eklemenize ve metni, tasarımı ve müzikleri kişiselleştirmenize imkan tanıyor.

Wix sitenizin editörünü açmanız, soldaki menüde “Pazarlama ve SEO”yu seçmeniz ve Video Oluşturucu’ya tıklamanız yeterli. Ardından, üzerinde çalışmak istediğiniz şablonu seçip içeriklerinizi eklemeye başlayın ve tasarım ögelerinizi belirleyin.

Artıları: Hazır şablonlar, kullanımı kolay, kapsamlı paylaşım seçenekleri

Eksileri: Yalnızca Wix kullanıcıları için – fakat siz de bir Wix kullanıcısı olabilirsiniz!

Platformlar: Web

Ücretli sürüm: Yok

Sonuç

Gördüğünüz gibi, ücretsiz video düzenleme programları yaygın olarak mevcut. Becerilerinize, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, yukarıdaki listeden kendinize en uygun olanı kolaylıkla seçebilirsiniz.

Mükemmel bir video veya fotoğraf düzenleme sadece bir başlangıç – ayrıca online olmak için bir video barındırma platformuna da ihtiyacınız vardır.

Size iyi şanslar diler, başarılı projelerinizi web sitenizde de paylaşmak isteyeceğinizi umarız!

Yael İba Tepeleni

SEO and Content Marketing Specialist

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here