Son birkaç yılda yaşanan ciddi boyuttaki aksaklıkların ardından şimdi de bir belirsizlik dönemi yaşıyoruz. Bu belirsizlikte, sorularımıza yanıt arıyoruz.

Bu durum, kısa süre önce Ipsos ile birlikte gerçekleştirdiğimiz global anketin sonuçlarında da açıkça görülüyor. Anketin yapıldığı ülkelerdeki tüketicilerin %60’ı, büyük bir satın alma işlemi yapmaları gerektiğinde, doğru kararı aldıklarından emin olmak için araştırma yapmaları gerektiğini belirtiyor.1

Bu yaklaşımın, geçtiğimiz altı ay içinde arama etkinliğinde yaşanan artışa yansıdığını gözlemledik. Örneğin, “bu haftaya özel fırsatlar” aramasında yıldan yıla %60,2 “son dakika uçuş fırsatları” aramasında aynı dönemde %90 artış olduğunu gördük.3 Bu trendler sayesinde, aramaları satışa dönüştürmek için müşterilere doğru anlarda ulaşmak isteyen işletmeler büyük fırsatlar elde ediyor.

Belirsizliklerin hakim olduğu bir makro ortamda değişiklik yapmak önemli gibi görünse de birçok pazarlamacı, değişiklik yapmamayı tercih edebilir. Ancak en riskli hamle, hiç hamle yapmamaktır.

Bunun yerine pazarlamacılar, güvenilir sonuçlar sunan ve uzun vadeli büyüme sağlamaya yardımcı olan stratejiler uygulayarak bu ana hazırlıklı olmalı. Denenmiş ve onaylanmış reklam çözümlerinin yeni analizler ve otomasyonla desteklenmesiyle elde edilen güvenilirlik, reklamverenleri geleceğe hazırlayacak. Denenmiş ve onaylanmış yaklaşımlarla yeni, otomatik çözümlerin oluşturduğu bu kombinasyona “denenip onaylanmış yeni çözümler” diyoruz.

Dördüncü çeyreğe ve daha sonrasına hazırlanmanızı sağlayacak denenip onaylanmış yeni çözümlerden bazılarını burada bulabilirsiniz.

Tüketiciye uygun hızda pazarlama yapın

Alışkanlıkların değiştiği bir dönemde kullanıcıların yaptığı aramalarla ilgili güncel bilgi edinmek için en iyi yer Arama’dır. Google’de her gün yapılan milyarlarca aramanın %15’i daha önce hiç karşılaşmadığımız sorgulardan oluşuyor. Otomatik araçlar, trendlerin değiştiği ortama ayak uydurmanıza ve tüketicilere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, otomatik teklifle geniş eşlemeli anahtar kelimeleri birleştirerek markanızın yeni, yüksek performanslı sorgularda ve yeni trendlerde tüketicilerin karşısına çıkmasını sağlayabilirsiniz. Google reklamverenlerinin %80’inin Arama’nın tüm potansiyelinden yararlanmak ve performans hedeflerine ulaşmak için otomatik teklifi kullanmasının nedeni de tam olarak bu.

Reklamverenlerin tutarlı sonuçlar elde ettiği, nispeten yeni olan bir diğer yatırım alanı ise dijital video. İzleyiciler geleneksel TV’den dijital videoya geçerken kullanıcılara oldukları yerde ulaşmak etkili bir adım olacak. Yapılan her harcamadan daha fazla getiri elde etmek isteyen reklamverenlerin, bilinirliğe veya işleme odaklandığını gözlemliyoruz. Reklamverenler, gelecek için talep oluşturmanın ve mevcut talebi dönüştürmenin etkili yollarını buluyorlar.

Veriler, YouTube için bir tam dönüşüm hunisi stratejisinin, tüketici yolculuğu genelinde en yüksek tutarlı performansı sağlayan yöntem olduğunu gösteriyor. Hem doğrudan pazarlama hem de marka video reklam kampanyaları yayınlayan markalar, marka kampanyalarının dönüşüm desteklerinin %28’ini sağladığını gözlemliyor.4

Tam dönüşüm hunisine odaklanmak, yalnızca dönüşüme odaklanmaya kıyasla daha fazla dönüşüm elde etmeyi sağlıyor. Reklamverenler performans odaklı ürünlerimizle talebi dönüştürürken, erişim kapsamımız sayesinde geniş ölçekte yeni talep oluşturabilirler.

Önemli verileri ölçün

Çok sayıda metriğin bulunduğu bir ortamda, önemli olan verilere odaklanmak gerekiyor. Daha katı gizlilik şartlarının uygulandığı ve sektörün üçüncü taraf verileri ile çerezlerden uzaklaştığı bir geleceğe hazır olmanın en iyi yolu, birinci taraf verilerine ve modellenmiş verilere bağlı bir ölçüm temeli oluşturmak.

Ölçüm yöntemlerinizi geliştirmek, uyumlulukla birlikte çok daha fazla avantaj sağlar. Müşteri ilişkilerini geliştirmenize, doğru modelleri temel alan otomasyon çözümlerini benimsemenize ve internette kullanıcıları izlemeyen yeni yaklaşımlardan yararlanmanıza imkân tanır. Tüm bunları yaparken analiz çalışmalarınızda sizin için önemli olan gerçek sonuçlara odaklanabilirsiniz.

Anlamlı müşteri ilişkileri geliştirmek için kullanıcıların verilerinin nasıl kullanılacağını anlamalarına yardımcı olarak ve verilerinin nasıl kullanılacağını seçmelerine izin vererek güvenlerini kazanmanız gerekir. Kullanıcılardan izin alarak toplanan birinci taraf verilerine sahip sağlam bir temel olduğunda bile, gözlemlenebilir verilerin az olması müşteri yolculuğunda boşluklara yol açabilir. Dönüşüm modelleme alanındaki yenilikler, müşteri yolculuğundaki bilinmeyen noktaları gizlilik açısından güvenli bir şekilde gidermemize yardımcı olabilir.

Sektörümüz, işletmelerin büyümek için ihtiyaç duyduğu araç ve analizleri korumak amacıyla yeniliğe ve ortak çalışmaya hiç olmadığı kadar çok ihtiyaç duyuyor.

Uzmanlığınızı kat kat artırın

Otomasyon, işinizi kat kat büyütür. Ayrıca sizden gereken bilgileri de öğrenir. Girdileriniz ve hedefleriniz, göreli dönüşüm değerleriniz ve reklam öğeniz doğru yönde ilerlemenizi sağlar. Sonrasında otomasyon, kampanyanızın performansını 7/24 optimize edebilir.

Örneğin Maksimum Performans kampanyaları ile Arama’yı birleştirdiğinizde, Google’ın tüm reklam kanallarında ve envanterinde tutarlı yatırım getirisi elde edebilirsiniz. Aynı zamanda, en yüksek performans gösteren aramalar ve zaten bildiğiniz müşteri segmentlerinin ötesine geçmenize yardımcı olabilir. Böylece, gelecekte büyümenizi hızlandıracak yeni talepler oluşturabilirsiniz.

Denemeler yaparak nelerin işe yaradığını öğrenin ve kampanyalarınızın daha yüksek performans göstermesini sağlayın. Test ederek öğrenme yaklaşımı benimsemek, dijital olgunluğa ulaşmış pazarlamacıların ayırt edici bir özelliği. Bu özellik, işletmenizi uzun vadeli, tutarlı büyümeye hazırlamak için kritik önem taşıyor.

Denenip onaylanmış yeni stratejiler benimseyin

İşletmelerin önümüzdeki 6-12 ay içinde alacağı kararlar kritik önem taşıyor. Bu kararlar, hem şu anda büyümeyi hızlandırmak için işe yarayan yöntemlere yatırım yaparak trendi yakalama fırsatı sunuyor hem de gelecek için esneklik oluşturmayı sağlıyor.

Google’ın güçlü yeni analizlerle ve otomasyon özellikleriyle desteklenen denenmiş ve onaylanmış reklam çözümlerinin güvenilirliği, reklamverenlerin geleceğe hazır olmasını sağlayacak. Denenip onaylanmış yeni çözümlerden yararlanın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here