Cybill, 1995-1998 yılları arasında CBS’te yayınlanmış olan kahkaha efektli bir komedi dizisi. 4 sezon ve toplam 87 bölümden oluşmakta.

Dizinin yaratıcısı, komedi denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Chuck Lorre (Two and a Half MenMomThe Big Bang TheoryDharma & Greg, Grace Under Fire). Ona yazar masasında Maria A. Brown eşlik etmiş. Yönetmen kadrosunda Andrew D. Weyman (36 bölüm), David Trainer (23 bölüm) ve Jonathan Weiss (11 bölüm) mevcut. Marcy Carsey, Tom Werner, Caryn Mandabach, Bob Myer, Jay Daniel ve Cybill Shepherd gibi isimler ise yapımcı kadrosunu oluşturmakta.

O vakitlerde CBS’te şimdiki gücü olmayan Chuck Lorre, ikinci sezon devam ederken diziden kovulmuş. Lore, Cybill Shepherd’ın ilk sezonda Christine Baranski’nin daha fazla ilgi çekmesinin ardından rahatsız olup ikinci sezon için ondan kendi karakterine daha fazla ilgi göstermesini istediğini ve bu isteğini reddedince yıldız oyuncu gücünü kullanarak kendisini kovdurduğunu iddia etmiş.

İlk sezonunda 12.8, ikinci sezonunda 10.0, üçüncü sezonunda 10.5, dördüncü sezonunda ise 8.3 milyon izleyici sayısı ortalaması tutturmuş Cybill.

Emmy Ödülleri’nde 1995, 1996, 1997 ve 1998 olmak üzere üst üste 4 yıl komedi dalında ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ kategorisinde aday gösterilmiş ve 1995’te ödülü kazanmış Christine Baranski. Cybill Shepherd ise komedi dalında ‘En İyi Kadın Oyuncu’ kategorisinde 1995, 1996 ve 1997 yıllarında üst üste 3 yıl aday gösterilmiş ama kazanamamış. Sheppard, 1996 yılında Golden Globe Ödülleri’nde bu ödülün sahibi olmuş. 1997’de yine aday gösterilmiş ama kazanamamış. Baranski’nin de 1996 ve 1997’de ‘En İyi Kadın Oyuncu’ kategorisinde adaylıkları mevcut Golden Globe’da yine. 1996’da ‘En İyi Komedi Dizisi’ ödülünü kazanmış dizi ayrıca Golden Globe’da. Başka prestijli ödül törenlerinde de çok sayıda adaylık ve ödülü mevcut aynı zamanda dizinin.

Les Moonves, 1995-2003 yılları arasında CBS’te üst kademelerde yöneticilik yapmış. 2003-2018 yılları arasında ise CEO olarak görev yapmış. 2018’de hakkında çıkan çok sayıda görevi kötüye kullanma suçlaması sonrasında görevden ayrılmış. Cybill Shepherd da öne çıkıp suçlamada bulunan kadınlar arasındaymış. Dizinin kendisiyle yatmaya çalışan Moonves’i reddetmesinin ardından iptal edildiğini iddia etmiş.

Hikayemizin merkezinde Cybill Sheridan isimli bir kadın var. Los Angeles şehrinde, gösterişli bir evde yaşıyor. Bir aktris kendisi. Eskiden daha popülermiş; şimdi ise yıldızı sönmüş. Şu sıralar küçük roller, konuk oyunculuklar ve reklamlar üzerinden devam ediyor oyunculuk kariyeri.

Bölümlerin başları ve sonları onun devam eden oyunculuk tecrübeleri üzerinden ilerliyor. Açılış sahnelerinde set sahnelerini ya da iş görüşmelerini izliyoruz. Kapanış sahnelerinde ise evde TV karşısında çektiği sahneyi/sahneleri izleyip kritiğini yaparken görüyoruz Cybill’i yanı başında oturan Maryann ile birlikte.

Kırklı yaşlarının ortalarına yaklaşan, çekici bir kadın Cybill. Yaşlanmayı bir miktar sorun ettiğini söylemek mümkün. 2 kez evlenip boşanmış. İlk evliliğinden yetişkin bir kızı, ikinci evliliğinden ise 16 yaşında bir genç kızı var.

Kendisi gibi bir süre önce boşanmış olan ağır içici arkadaşı Maryann ile fazlaca zaman geçiriyor Cybill. Kafa dağıtacak, bir şey anlatacak/danışacak olduğunda soluğu onun yanında alıyor. Birlikte spora gidiyorlar, dedikodu yapıyorlar, sarhoş oluyorlar…

*Güçlü ve tadında yargılayıcı bir kadın olan Cybill karakterinde Moonlighting, The Client List ve The L Word gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Cybill Shepherd‘ı izleme şansı elde ediyoruz.

*Genel olarak sıkılmış, kendini alkole vermiş, maddi açıdan rahat bir kadın olan Maryann karakterinde The Good Wife, The Good Fight ve The Gilded Age dizilerinden tanıdığımız Christine Baranski‘yi izliyoruz.

*Justified, Friday Night Lights ve The Exorcist gibi dizilerden anımsanabilecek Alicia Witt, Cybill’in onunla birlikte yaşayan 16 yaşındaki lise öğrencisi kızı Zoey karakterine hayat veriyor. İsyankar ve alaycı bir yapısı var. Piyano konusunda yetenekli.

*The Guardian, Shameless ve Civil Wars gibi dizilerden anımsanabilecek Alan Rosenberg, Zoey’nin babası Ira karakterini canlandırıyor. Bir yazar kendisi. Maddi durumu epey iyi. Orta yaş krizini seksi, genç ve aptal sevgilisi ve yeni aldığı pahalı spor arabasıyla yansıtıyor. Cybill’i hala unutamamış/aşamamış durumda. Bir ‘Gel!’ dese hemen gidecek.

*Big Sky ve For Your Love dizilerinden hatırlanabilecek Dedee Pfeiffer, Cybill’in büyük kızı Rachel karakteriyle karşımıza çıkıyor. Sevgilisiyle yaşayan Rachel, hamile olduğunu öğreniyor hikayemizin başında. Rahat bir kız olan Zoey’nin aksine daha gergin bir yapısı var Rachel’ın.

*The Dukes of Hazzard dizisiyle tanınan Tom Wopat, Rachel’ın babası Jeff karakterini canlandırıyor. Cybill’i aldattığı için boşanmışlar ve sonrasında arkadaş kalmayı başarmışlar. Cool bir adam. Ira gibi yılışık ve çenesi düşük biri değil. Mesleği dublörlük.

*9-1-1, The Catch, Parenthood, Dirty Sexy Money, Six Feet Under ve Sports Night gibi çok sayıda diziden yakinen tanıdığımız Peter Krause, Rachel’ın sevgilisi Kevin karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*The Ranch, Men at Work ve That ’70s Show dizilerinden tanıdığımız Danny Masterson ise Maryann’in oğlu Justin rolüyle ara ara gözükmüş dizide.

Hem normal akışta, hem de Cybill’in oyunculuk tecrübeleri esnasında birçok tanıdık sima boy göstermiş dizide. Bazıları tek bölümlük konuk oyuncu olarak bazıları ise tekrar eden rollerle. Bu isimler arasında Morgan Fairchild, Jane Kaczmarek, Mary Page Keller, Chad Everett, Jon Tenney, Seth Green, Bruno Campos, Lisa Edelstein, Candace Cameron Bure, Jane Lynch, John Michael Higgins, Maggie Lawson, Staci Keanan, Neal McDonough, Marisol Nichols, Ivan Sergei, Jensen Ackles, Michael Angarano, Burt Reynolds, Marley Shelton, Joan Van Ark, Elliott Gould, Dick Van Patten, Erik Estrada, Roseanne Barr ve Paula Abdul da mevcut.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim ve fena bulmadım. Cybill Shepherd’ı izlemeyi özlemişim diyebilirim.