[ad_1]

Boya, herhangi bir odayı dönüştürme gücüne sahiptir ve parmaklarımızın ucunda bir boya renkleri dünyası vardır. Bir boya rengi seçmek ezici bir süreç gibi gelebilir ama öyle olmak zorunda değil!

Bunlar, herhangi bir oda için boya rengi seçerken akılda tutulması gereken başlıca şeylerdir.

1. Işık Miktarı

İlk önce ilk şeyler: aydınlatmayı düşünün. İşte başlamanız için birkaç soru:

  • Uzaya ne kadar doğal ışık geliyor?
  • Pencereler hangi yöne bakıyor? Kuzey ve doğuya bakan pencereler en soğuk ışığı verirken, güneye ve batıya bakan pencereler en sıcak ışığı verecektir.
  • Mevcut tavan ışıklarından veya lambalardan ne kadar ışık geliyor?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, özellikle odada olmasını istediğiniz ruh halini de düşündüğünüzde, boya seçiminizi belirlemenize yardımcı olacaktır, bu da beni bir sonraki noktaya getiriyor.

2. Yaratmak İstediğiniz Deneyim

Bir boya rengi seçerken aklımda tuttuğum bir diğer şey de odanın nasıl olmasını istediğimdir. hissetmek. Samimi ve rahat hissetmesini istiyor muyum? Yoksa havadar ve geniş hissetmesini mi istiyorum? Samimi ve rahat bir alan yaratmak için yumuşak pembe, çikolata kahvesi veya kremsi bej gibi renkleri göz önünde bulundurun. Havadar ve geniş bir alan yaratmak için gök mavisi, bembeyaz veya ayran sarısı gibi renkleri göz önünde bulundurun.

Bu fikirler yalnızca bir başlangıç ​​noktasıdır ve çeşitli şekillerde artırılabilir veya azaltılabilir. Örneğin, ayran sarısı, kirli beyaz bir renkten sadece bir adım daha yoğundur ve mürekkep mavisi, çikolata kahverengi renginden biraz daha fazla derinlik katar.

Her türlü deneyime uygun boya renkleri vardır. . . . Renk seçimlerinizle güvenli oynamak zorunda değilsiniz ya da istemiyorsanız nötrlerin ötesine geçmek zorunda değilsiniz – bu tamamen size kalmış.

Her türlü deneyime uygun boya renkleri vardır. Rahat olduğunuz renklere bağlı kalmak veya onların biraz ötesine geçmek isteyip istemediğinizi düşünün. Renk seçimlerinizle güvenli oynamak zorunda değilsiniz ya da istemiyorsanız nötrlerin ötesine geçmek zorunda değilsiniz – bu tamamen size kalmış.

3. Mevcut Malzemeler

Alanınızdaki mevcut malzemelerin (zemin, tavan, döşeme ve herhangi bir mimari detay) renklerini göz önünde bulundurmayı unutmayın. Örneğin, odadaki döşeme bembeyazsa ve boyamayacaksanız, duvarlar için sıcak bir boya rengi seçmek istemeyebilirsiniz.

Bu noktada, mevcut öğelerin çeşitli boya renkleriyle nasıl oynayacağını daha iyi anlamanız için basit bir ruh hali panosu oluşturmanız da yararlı olabilir. Bu işlem elle veya Canva gibi bir araç kullanılarak dijital olarak yapılabilir.

4. Bitişik Odaların Tasarımı

Evimizin ana katı genel olarak kapalı konseptli bir kat planı iken, ana odaların çoğu direkt olarak bir, iki hatta üç bitişik mekana açılıyor. Bu nedenle, tasarım sürecim boyunca bitişik odaları dikkate almak benim için özellikle önemliydi.

Bir evin paletindeki her renk, genellikle tek bir uyumlu, kapsayıcı şemadan geliyormuş gibi hissettirmelidir. Bir odadan diğerine doygunluk ve tonalitede büyük dalgalanmalar yaşıyorsanız, renk paletinizi biraz dizginlemek isteyebilirsiniz. Bu nedenle, paletin bütünü hakkında net bir fikir edinmek için, evinizde zaten kullandığınız her rengin boya örneklerini tutmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

5. Gün Boyunca Renkler Nasıl Evrim Geçirir?

Yukarıdaki noktaları değerlendirdikten ve boya rengi seçeneklerinizi daralttıktan sonra, bunları odada test edin. Bence boya rengi seçmenin en zor yanı, gün boyunca mekanda nasıl duracağını anlamak. Bu nedenle, odadaki renkleri test etmenin ve küçük renk örneğinin ötesine geçmenin çok yararlı olduğunu düşünüyorum.

Bunun yerine, büyük bir poster panosu çizin ve duvara asın. Birkaç gün orada bırakın ve rengin zamanla nasıl değiştiğine dikkat edin. Odanın şekline ve boyutuna bağlı olarak, farklı duvarlar gün boyunca farklı miktarlarda ışık alacağından, boya örneklerini (veya boyalı poster panolarını) birden fazla alanda test etmeyi düşünebilirsiniz.

Bir dahaki sefere evinizdeki bir oda için boya rengi seçerken bu bilgilerin yardımcı olacağını umuyorum! Özellikle zorlu bir alan tasarlıyorsanız ve kişiselleştirilmiş tavsiye istiyorsanız, benimle bir danışmanlık görüşmesi ayarlamayı düşünün. Tüm detayları burada bulabilirsiniz.[ad_2]

Kaynak :

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here