0 yorum pirate 07 Ekim 2022 08:19

Awake (Orijinal adıyla: Wa’eet), Lübnan yapımı bir dizi. 2019 yılı sonbaharında yayınlanmış. 16 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri 40-45 dakika civarında.

Psikolojik drama ve gizem türlerini harmanlayan bir dizi Awake. Nadia Tabbara, dizinin yaratıcısı konumunda. Ona yazar masasında Yasmine Mehio, Mirna Mounayar ve Rani Nasr eşlik etmiş. Yönetmenliğini Mazen Fayad ve Sandrine Zeinoun üstlenmişler. Fayad, dizinin yapımcısı aynı zamanda.

11 yıl sonra komadan uyanan Dana Nasr isimli bir kadın var hikayemizin merkezinde. Yirmili yaşlarının ortasındayken hayata mola veren Dana’nın uyanış anıyla açıyoruz diziyi. Sonrasında da rehabilitasyon ve adaptasyon sürecine konuk oluyoruz. 11 yılda çok şey olup bitmiştir elbette hayatta. Dana’nın her açıdan arayı kapatması o kadar da kolay olmayacaktır.

Dana’nın uyandıktan sonraki süreçte dışarıya yansıtmamaya çalıştığı hafiften şizofreniye kaçan bir çeşit bilişsel bir rahatsızlık yaşadığını, kendisinin bir tasvirinin onunla konuştuğunu da belirtelim.

Dana karakterine çeşitli uluslararası film festivallerinde adaylık ve ödüller kazanan Le cerf-volant (The Kite) filmiyle tanınan Flavia Bechara hayat veriyor.

*Raymonde Saade Azar, Dana’nın annesi Miriam karakterini canlandırıyor.

*Mohamad Akil‘i Dana’nın babası Walid karakteriyle izliyoruz. Dana’nın komadayken bakımını o üstlenmiş. Dana’nın komada olduğu süreçte Miriam ile ayrılmışlar.

*Stephanie Atala ve Ruba Zarour, Dana’nın küçük kız kardeşleri Lama ve Jinane rolleriyle karşımıza çıkıyorlar. Jinane, kibar ve düşünceli bir tip. Lama ise başına buyruk, lafını esirgemeyen, eğlenceli, cool bir genç kız. Jinane, evli.

*Christelle Younes, Dana’nın en yakın arkadaşı Wafaa karakterini canlandırıyor. Dana ve Wafaa, üniversite yıllarından arkadaşlar. Geçtiğimiz 11 yıllık süreçte evlenmiş ve bir oğlu olmuş.

*Fadi (Tareq Bu Shebl): Dana’nın eski sevgilisi. Dana’nın uyandıktan sonra en çok merak ettiği kişi. Evlenip çoluk çocuğa karışmış bu süreçte.

*Dr. Mehio (Joseph Bou Nassar): Dana’nın doktoru.

*Ghassan Fayyad (Tarek Yaacoub): Bir reklam ajansı sahibi. Dana’yı tanıyor. Eski patronu, iş arkadaşı, üniversiteden arkadaşı gibi bir şey.

*Joe (Jacques Maroun): Ajansta çalışan egosu tavan bir tip.

*Rita (Marie-Lou Nahhas), Reem (Lara Matar) ve Bachir (Charbel Kamel) de diğer birkaç ajans çalışanı.

*Kadroda ayrıca Fadi Hawashi, Michele Aoun, Youmna Bou Hadir, Lisa Debs, Said Serhan, Patrick Chemali ve Maria Achkar gibi isimler mevcut.

Dizinin ilk bölümünü izledim ve epey beğendim. Sunum açısından gayet başarılı bir dizi var karşımızda. Komadan uyandıktan sonraki süreci olması gerektiği bir hızda, sakince ve göze doğal gelen bir şekilde işlemeleri hoşuma gitti. Dana’nın fiziksel-psikolojik iyileşme ve başlangıç seviyesindeki adaptasyon sürecini, Nasr ailesinin kendi içindeki sahnelerini izlemesi keyifliydi. Ajans sahneleri ise dış kapının mandalı konumunda kaldı. Çok fazla ilgi çekiciliği yoktu şu an için. Bölümün en çok öne çıkan ismi ise Stephanie Atala oldu. Ekran ışığı oldukça yüksek aktrisin. Yer aldığı her sahnede öne çıkmayı başaran bir karizmaya sahip. İlerleyen bölümlerde de umarım etkin bir karakter olarak yer almaya devam etmiştir. Başrol oyuncumuz Flavia Bechara da iyi başladı elbette. Giderek açılabileceğinin de sinyallerini verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here