Google Arama’ya yazdığınız son şeyi düşünün. Aradığınız şeyi tam olarak açıkladığınız için yazdığınız kelimeler büyük olasılıkla oldukça ayrıntılıydı. Ancak, aramasına bu düzeyde detay katan yalnız siz değilsiniz. Kullanıcılar dünyanın dev dijital bilgi kitaplığında gezinmek için daha belirli bir dil kullandıklarından, aramalar yıllar içinde çok daha karmaşık ve incelikli hale geldi.

Arama’da belirli bir dil kullanmaya yönelik artan bu eğilim, ekonomik belirsizlik dönemlerinde markaların önünü görmesine ve yön belirlemesine yardımcı olabilir. Değişim dönemlerinden geçerken kullanıcıların ihtiyaçları tahmin edilemez olabilir. Bu da pazarlamacıların, 2023 için planladıkları gibi, artık sadece geçmiş verilere ve tahminlere güvenemeyeceği anlamına geliyor. Buna ayak uydurmanın anahtarı, kullanıcıların niyetine odaklanmak ve en önemlisi bu niyeti erkenden saptamaktan geçiyor.

Arama bilgileri, o anda neler olduğuna dair paha biçilmez göstergeler olabilir ve markaların belirsizlik dönemlerinde daha iyi sonuçlar almasına yardımcı olabilir.

Günümüzde kullanıcıların arama şekli

Kullanıcılar günlük yaşamın yükselen maliyeti gibi yeni terminolojileri ve güncel konuları anlamak için Arama’dan her zaman yararlanıyordu. Ancak, zaman içinde değişen şey, bu konularla ilgili olarak aradıkları terimler oldu.

Arama ifadeleri genellikle iki kısımdan oluşur. Bunlardan biri konudur, diğeri ise kullanıcıların bir konuyla ilgili ne öğrenmek istediğini açıklayan bağlam belirleyicidir. Bu açıklayıcı kelimeleri “niteleyen sözcükler” olarak adlandırıyoruz. Bunlar kullanıcıların aradıkları bilgiye daha kolay ulaşmasına yardımcı oluyor.

Reklamverenler için, niteleyici sözcükler hızla değişen tüketici ihtiyaçlarına dair güçlü bilgiler sağlayabilir. Bunlar, bir konuya ilişkin olarak kullanıcıların duygularını açıkça gösterebilir ve değişen talebin erken bir göstergesi olan niyet hakkında sinyal verebilir.

Pratikte bu, kullanıcıların önce kelime dağarcıklarına giren, örneğin “enflasyonun anlamı” gibi yeni bir kelimenin tanımını arayabilecekleri anlamına geliyor. Zamanla, kullanıcılar belirli bir bilgiyi öğrenmek için başka kelimeler ekledikçe bu konuyla ilgili aramalar daha da derinleşecektir.

Ana konuya yönelik arama ilgisinde bir artış veya düşüş zaman içinde daha geniş kapsamlı bir değişime yol açtığında, niteleyici sözcükler konuya ayrıntı ekler ve kullanıcıların aklından geçmekte olanlar hakkında daha fazla bağlam sağlar.

Aşağıda, “sürdürülebilir” konusu kaynak alınarak bu değişime Türkiye’den bir örnek gösterelim:

Büyük pazarlama anlarıyla ilgili olarak değişen beklentiler için planlama

Tüketiciler yaklaşan yılbaşı alışverişi sezonuna hazırlanırken, niteleyici sözcüklerin ürün veya kategoriye göre büyük farklılıklar gösterebileceğini bilmek önemli. Özellikle mevcut ekonomik ortamda harcama davranışları ve tüketici beklentileri bu yıl farklı olabileceği için bu bilgi planlama açısından yararlı olacaktır.

Kullanıcılar niteleyici sözcükleri, alışveriş yolculuklarının keşif aşamasında, yani araştırma yaparken, ürünleri karşılaştırırken ve bütçelerini belirlerken kullanıyor. Bunu genellikle ürünün özelliklerini (örneğin, renk, şekil veya konum) arayarak ve kendilerini tarif ederek yapıyorlar.

Markalar, tüm sorunlara tek bir çözüm yaklaşımını izlemek yerine, tüketicilerin kişisel ihtiyaçlarına ve tercihlerine tam olarak uyan ürünü bulmada onlara yardımcı olma fırsatına sahip.

Aşağıdaki görselde ise, Türkiye’deki kullanıcıların “ayakkabı” ile ilgili aramalarındaki değişikliklerini paylaşıyoruz:

Arama analizleri belirsizlik dönemlerinde pazarlamacılara nasıl yardımcı olabilir?

Arama analizleri, tüketicilerin ihtiyaçlarını isabetli şekilde tahmin etmenize ve kampanyalarınızı buna göre ayarlamanıza yardımcı olabilir. Google Ads’deki Analizler sayfası seçilmiş, gerçek zamanlı analizler sağlayarak işletmelerin değişiklikleri izlemesine ve yanıtlamasına yardımcı oluyor. Bu otomatik araç, izlediğiniz anahtar kelimelerle ilgili trend olan arama terimlerine ulaşmanızı sağlıyor. Böylece, yeni talebi ortaya çıktığı anda görebilirsiniz.

Google Trendler‘de arama ilgisinin daha uzun bir dönemde nasıl değiştiğini görebilirsiniz, zira niyetin talebe dönüşmesi zaman alabilir. Google Trendler’de bir konuya veya ürün kategorisine yönelik arama ilgisine bakıldığında, bazen büyüme durmuş ve yeni bir talep yokmuş gibi görünebilir. Ancak, ayrıntıya inip kullanıcıların eklediği niteleyici sözcüklere baktığınızda, onların değişen ilgi alanlarını ve taleplerini görebilirsiniz. Diğer bir deyişle, müşteri niyetini erkenden saptarsınız.

Analizler sayfası ve Google Trendler’in birlikte sağladığı analizler sayesinde pazarlamacılar, değişim ve belirsizliğin ortasında bile kullanıcıların karşısına arama yaptıkları yerlerde, zamanlarda ve hangi arama yöntemini kullanıyor olursa olsunlar çıkabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here