Google Global Pazar Analizleri ekibi her ay başlıca pazar trendlerini derinlemesine anlamak amacıyla tüketici davranışlarını ve milyarlarca güncel arama sorgusunu analiz ediyor.

Yılın başında tüketicilerin üçte biri 2022’de finansal durumunu daha iyi yönetmenin yollarını aradığını, beşte birinden fazlası (%22) ise parasının daha büyük bir kısmını yatırıma ayırmayı hedeflediğini belirtiyordu.1 Fiyatların yükseldiği bir pazarda tamamen kesintiye gitmek yerine para harcama ve biriktirme konusunda daha bilinçli hareket etmeyi, almak istediklerinden vazgeçmemeyi tercih eden tüketicilerin sayısı da bir hayli fazla. Bastırılmış talep ile beraberinde getirdiği maliyetlerde denge yakalamaya çalışan müşterilerin bilinçli hareket ettiğine dair göstergeler aramalarına yansıyor.

Kullanıcıların yaptığı aramalarda günlük yaşantılarından derin izler görmek mümkün. Ancak bu aramalar belki de bir harcamanın yapılıp yapılmayacağına, yapılacaksa nereden yapılacağına dair verilen kararları da etkiliyor. Yemekle ilgili aramalarda ise “balık pişirmek için tavalar” ve “airfryer pişirme süresi” gibi aramaların yanı sıra “yüksek puanlı restoranlar” ve “şu an açık restoranlar”da da artış görüyoruz. Eğlencede ise “bulut üzerinden oyun oynama” ve “gişe filmleri” gibi aramaların artışından kullanıcıların hem internette hem de dışarıda farklı seçenekler aradığını anlıyoruz.2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here