0 yorum Vesper 11 Kasım 2022 08:22

Kanal: Disney+

Yayın Tarihi: 21 Eylül 2022

Tür: Casus draması, politik drama, bilim kurgu

Bölüm Sayısı: 12

Dizi Bilgileri: IMDb – Vikipedi – Wookieepedia 

Dizi Devam Durumu: Dizi, 2 sezon/24 bölüm olarak planlandı. 2.sezon da ilk sezon gibi 12 bölüm olarak yayınlanacak.

Yürütücü Yapımcı: Tony Gilroy (Michael Clayton, Nightcrawler, Rogue One)

Senaryo: Tony Gilroy (Rogue One), Dan Gilroy (Nightcrawler), Beau Willimon (House of Cards), Stephen Schiff (The Americans)

Çekim Bölgesi: İngiltere ve İskoçya (Diğer Star Wars dizilerinin aksine Andor, gerçek mekanlarda çekimlerin fazla olduğu bir dizi)

Öne Çıkan Yönetmenler: Toby Haynes (Sherlock, Doctor Who), Benjamin Caron (Sherlock, The Crown), Susanna White (The Deuce, Masters of Sex)

Görüntü Yönetmeni: Adriano Goldman (The Crown)

Dizi Müziği: Nicholas Britell (Succession)

IMDb ve Rotten Tomatoes Puanları: 8.2/10, RT Eleştirmenler: 92/100, RT İzleyiciler: 84/100.

Not 1: Dizi, Rogue One filminin 2. başrolü olan Cassian Andor’un filmden önceki yaşamına odaklanıyor. Diziyi, Rogue One filminin 5 yıl öncesinde açıyoruz. Gelen açıklamalar, 24 bölüm ile bu sürenin kapanacağını gösteriyor. Dizinin arkasındaki isim olan Tony Gilroy’un Rogue One filminin senaristliği yanında filmin ekstra sahnelerini çektiğini ve kurguda önemli katkısı olduğunu da unutmamak gerek. Rogue One filminin izlenmesini tavsiye ederim ama diziyi takip etmek için filmi izlemek gibi bir zorunluluğunuz da yok. Hatta daha önce hiç Star Wars izlememiş kişilere de tavsiye ediyorum.

Konusu:

Andor dizisi, İmparatorluğun yıkılmasından (ya da BBY-Battle of Yavin-Death Star görevi) 5 yıl öncesinde geçiyor. Cassian Andor’u bir maden gezegeni olan Ferrix’te yaşarken buluyoruz. Para kazanıp bu gezegenden kurtulmayı hedefleyen Cassian, bir gün kendini İmparatorluğun aradığı suçlular arasında buluyor. Direniş hareketinin gizli elemanlarından Luthen’ın yardımını alan Cassian, kendini direnişin örgütlenmesine yardım eden bir pozisyonda buluyor. Hiçbir Star Wars filminde derinlemesine incelenmeyen İmparatorluğun güvenlik bürokrasisi, Andor dizisinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Böylelikle hem direniş hem de İmparatorluk cephesi ile Cassian Andor’un hikayesine eşlik ediyoruz.

Cassian Andor (Diego Luna): Dizi başlar başlamaz Rogue One filminde Jyn Erso’ya “6 yaşımdan beri bu savaşın içindeyim” diyen Cassian Andor’un çocukluk günlerine gidiyoruz. Bilmediğimiz bir nedenle ebeveynlerin bulunmadığı bir toplulukla birlikte yaşayan Cassian’ı küçük kız kardeşi ile birlikte  Kenari gezegeninde görüyoruz. Yaşananlar sonucunda kardeşinin izini kaybeden Cassian, yetişkinlik yıllarında da kardeşini aramaya devam ediyor.

Bir gece başını otorite ile derde sokan Cassian, Ferrix gezegeninde aranan suçlular arasında en üst sıraya çıkıyor. Gizemli bir isim olan Luthen sayesinde gezegenden kaçıyor ve İmparatorluğa karşı kurulan direniş hareketinin içinde kendini buluyor. Bu hareketi ekonomik çıkarları için bir araç olarak görse de dizi ilerledikçe başrolümüzün hayata olan bakış açısı değişmeye başlıyor ve Rogue One filmindeki Cassian karakterine doğru ilerliyoruz. Y tu mamá también filmi ile kariyeri yükselişe geçen Meksikalı oyuncuyu Narcos Mexico dizisinde izleyebilirsiniz.

Luthen Rael (Stellan Skarsgård): Luthen, dizideki gizemli karakterlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kaçakçı olarak Ferrix’te Cassian’ın karşısına çıkıyor ama kısa sürede karakterde bundan daha fazlası olduğunu fark ediyoruz. Özellikle Mon Mothma ile birlikte izlediğimiz sahneleri, karakterin direniş hareketi için ne kadar kritik bir konumda olduğunu gösteriyor. Tecrübeli oyuncuyu Dune filmi ve Chernobyl dizisinde izleyebilirsiniz.

Mon Mothma (Genevieve O’Reilly): Palpatine, İmparator olarak hükümranlığını sürdürse de galakside senato sistemi halen devam ediyor. Fakat cumhuriyet dönemindeki güçlü günlerinden uzak, etkisiz ve her anlamıyla kontrol altına tutulan bir senatoyu izliyoruz. Chandrila temsilcisi Mon Motha ise tüm bu engellere rağmen bir senatör olarak görevine devam ediyor ve İmparatorluğun zarar verdiği kesimleri korumaya çalışıyor. Güvenlik birimlerinin kendisini ciddiye almaması ve gülüp geçmeleri onun için büyük bir fırsat doğuruyor. Böylece böylesi bir cüretkarlığı hiç kimse beklemezken aile serveti ile direniş hareketine katkıda bulunmaya başlıyor. Mon, Luthen ile bağlantısını sürdürse de iki lider arasındaki farklılık bariz bir şekilde açığa çıkıyor. Mon, direnişi, insanların gündelik hayatını düzeltebilmek ve galaksideki yanlışlara, son verebilmek için kullanmak istiyor. Luthen ise İmparatorluğu bozguna uğratabilmek ve bu savaşı kazanabilmek için her şeyi göze almış durumda. Gündelik hayatlarına devam eden insanların bu hareketten ne kadar zarar gördüğü umurunda değil. Çünkü ancak çaresiz kalan bu insanların direniş hareketine katılması ile birlikte bir gün zaferin elde edilebileceğini umuyor. Oyuncuyu aynı karakter ile Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith, Rebels ve Rogue One filmlerinde izleyebilirsiniz. Görüldüğü üzere Mon Mothma, 2005 yılından beri Star Wars evreninin içinde olan fakat bu diziye kadar çok fazla ön plana çıkmamış bir karakter.

Dedra Meero (Denise Gough): Dedra, ISB adı verilen güvenlik ağının bir parçası. ISB’nin başındaki ismin orijinal Star Wars üçlemesinde bizzat Palpatine’e rapor sunan bir karakter olduğunu unutmayalım. Dedra, isyancıların faaliyetlerine dikkat kesilmeye başladıktan sonra karakterlerimiz için bir sorun olmaya başlıyor ve ISB organizasyonunda yükselmeye başlıyor. Dedra’nın sahneleriyle dizi, Star Wars evreninde bir ilke imza atarak güvenlik bürokrasisine odaklanıyor ve Palpatine’in kurduğu sistemin aslında nasıl çalıştığını gösteriyor. Oyuncuyu Under the Banner of Heaven dizisinde bulabilirsiniz.

Syril Karn (Kyle Soller): Syril, bir cinayet soruşturması nedeniyle Cassian’a odaklanıyor ve onu Ferrix’te ele geçirmeye çalışıyor. Hırsı nedeniyle mesleğinin sınırlarını aşması onu yepyeni bir yola sokuyor fakat tüm yaşadıklarına rağmen Cassian takıntısından vazgeçmiyor. Aktörü Poldark dizisinde izleyebilirsiniz.

Bix Caleen (Adria Arjona): Ferrix’te yaşayan isimlerden Bix, yasadışı parçaları ele geçirmek ve satabilmek için Luthen ile bağlantı kuruyor. Bu tür fırsatları kaçırmak istemeyen Luthen ise yasa dışı parçalardan ziyade operasyonlarda işine yarayabilecek biri olan Cassian ile ilgileniyor. Bix, Cassian’ın önem verdiği az sayıdaki isimden biri. Oyuncuyu Narcos ve Good Omens dizilerinde bulabilirsiniz.

Maarva (Fiona Shaw): Cassian’ı genç yaşta kurtaran Maarva onu kendi çocuğuymuş gibi büyütüyor. Fakat Ferrix’teki hayatları istedikleri gibi gitmiyor, Stormtrooper’ların acımasızlığı sonrasında Maarva eşini, Cassian ise baba figürünü kaybediyor. Yıllar boyunca bu olayı unutmaya çalışan Maarva, yaşamının son döneminde, İmparatorluğa karşı artık hayır demeye karar veriyor. Harry Potter serisinde sevimsiz Petunia Dursley rolünde izlediğimiz oyuncuyu Killing Eve dizisinde de bulabilirsiniz.

Vel Sartha (Faye Marsay): Luthen’ın hazırladığı Aldhani operasyonunu sahada yönetecek olan isim. Direnişçiler, Aldhani’deki askeri garnizona baskın yaparak büyük bir maddi geliri İmparatorluktan alıp kendi taraflarına geçirmek istiyor. Kendisini Waif rolü ile Game of Thrones dizisinde izleyebilirsiniz.

Cinta Kaz (Varada Sethu): Soygun ekibindeki askeri güçlerden biri. İmparatorluktan nefret etmek için çok fazla sebebi var. Kendisini Strike Back dizisinde izleyebilirsiniz.

Skeen (Ebon Moss-Bachrach): Soygun ekibindeki bir diğer isim. Geçmişte hapishanede kaldığı için Cassian ile bir bağ kurabiliyor. Kendisini Micro rolü ile The Punisher dizisinin ilk sezonunda izleyebilirsiniz.

Nemix (Alex Lawther): Soygun ekibindeki en ilginç isim. Direniş hareketi konusunda bir manifesto yazıyor ve bu manifestonun direnişe silahlar kadar yardımcı olabileceğini düşünüyor. Cassian’ı da bu başkaldırış konusunda ikna etmeye çalışıyor fakat Nemix’in nutukları çok daha gerçekçi bir bakış açısına sahip olan Cassian üzerinde işe yaramıyor. Tam tersine Cassian, Nemix’i etkilemeye başlıyor ve bu durum manifesto metninin değişmesine sebep oluyor. Kendisini Black Mirror dizisinde bulabilirsiniz.

Kino hapishanede kalan mahkumlardan biri olsa da kurulan acımasız sistem nedeniyle mahkumların şefi olarak görev yapan bir isim ve tecrübeli oyuncu Andy Serkis tarafından canlandırılıyor. Dizinin tanıtım aşamalarında oyuncunun yer alacağı haberinin açıkça verilmediğini de belirtmek istiyorum. Tüm dünyanın The Lord of the Rings serisinde Gollum olarak tanıdığı ismi yakın zamanda The Batman filminde Alfred rolü ile izlemiştik.

Melshi (Duncan Pow): Kino’nun ekibinde çalışan isimlerden biri. Dizide Cassian ile birlikte mücadele eden Melshi’yi Rogue One filminde izlemiştik.

B2EMO: Star Wars, evrenine eklenen yeni droidimiz. Yine ne yapıp edip sevimli bir droid ortaya çıkarmışlar.

Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Andor, getirdiği kalite ile şimdiden Star Wars yapımları arasında kendine özel bir yer bulmuş gibi görünüyor. Tüm Star Wars filmlerini ve animasyonların çoğunu izlemiş biri olarak Andor’un, diyalog yazımı konusunda Star Wars evreninde daha önce yer almayan bir kalite getirdiğini düşünüyorum. Tony Gilroy’un kalemi oyuncuların performansı ile birleşince ortaya izleyiciyi hayran bırakan sahneler çıkıyor. Karakterler dakikalar boyunca bürokrasi üzerine konuşurken bile en küçük sahneye nasıl önem verilmiş olduğunu fark ediyorsunuz. Bu durumda Andor’un klasik Star Wars formülünü takip etmiyor oluşunun da etkisi var. Yetişkinlere yönelik, bilim kurgunun çok daha ciddi bir versiyonunu izliyoruz. İmparatorluk memurlarının yaptığı tartışma sahneleri ve direnişin ne kadar acımasız bir ağ kurduğunun hikayesi dizinin bu konudaki örnekleri. Bu yüzden diziyi hayatında hiç Star Wars izlememiş isimlere de tavsiye ediyorum.

Diziyi bu kadar överken neden herkes için olmadığına da değinmek gerek. Diziyi arka arkaya izleyecek olanların haftalık takip edenlere göre çok daha şanslı olduğunu belirtmem gerek. Çünkü 3 bölümlük serilerin final bölümleri haricinde temposu düşük, diyalog üzerinden ilerleyen, aksiyon peşinde koşmayan bir Star Wars dizisi izliyoruz. Clone Wars ve Rebels dizilerini izleyenler hatırlayacaktır. Andor da genellikle 3 bölümlük hikaye şeklinde ilerliyor. O tarz bölümleri arka arkaya izlemek en iyisi.Bireysel performanslarda ise Diego Luna’yı atlamamak gerek. Andor ile sadece klasik bir kahraman görüntüsü çizmiyor, 8. bölümde gördüğümüz gibi karakterin çaresizliğini de ustaca bir şekilde ekrana taşıyor. Genevieve O’Reilly de Mon Mothma’nın her sahnesi ile parlayan oyunculardan biri.

Son olarak Stellan Skarsgård’tan bahsetmek gerek çünkü oyunculuk yeteneği ile diziye beklenenden çok daha farklı bir katkı veriyor. Daha sezon bitmeden tekrar tekrar izlenecek birçok sahnesi mevcut. Diziye sonradan dahil olan konuk oyunculardan da alkış alacak birçok sahnenin olduğunu da eklemiş olayım. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not 2: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here