6 yorum aytackara 19 Ekim 2022 08:46

Dostlarınızı ve komşularınızı iyi seçmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatan kamu spotuna hoş geldiniz.

NBCUniversal’a bağlı dijital yayın platformu Peacock, gerçek hayattan uyarlama bir suç dramasını 6 Ekim’de ilk 4 bölümüyle izleyiciyle buluşturdu. Şimdiye kadar 5 bölümü yayınlanan mini dizinin sezonu 9 bölümden oluşuyor. Nick Antosca imzalı yeni dizinin yapımını Universal Content Productions üstleniyor.

Not: Dizide bahsi geçen olaylar, belgesel olarak 2017’de ekrana geldi. Abducted in Plain Sight adlı 1.5 saatlik belgeseli dilerseniz Netflix Türkiye‘de bulabilirsiniz.

Konusu:

A Friend of the Family, temelde 1970’li yıllarda yaşanan bir çocuk kaçırma hikayesini konu alıyor. İnançlarına ve ailelerine bağlı, muhafazakâr denebilecek Mormon bir topluluğun içindeyiz. Idaho’da yaşayan Broberg ailesinin kızı Jan (12); manipülatif ve karizmatik aile dostu Robert “B” Berchtold tarafından kaçırılıyor. Dizide de bunun öncesinde, sırasında ve sonrasında yaşanan akıl almaz olaylar anlatılıyor.

Jake Lacy, bahsi geçen Robert Berchtold’u canlandırırken aile üyelerine Colin Hanks (Baba Bob), Anna Paquin (Anne Mary Ann), Mckenna Grace/Hendrix Yancey (Jan) ile Lio Tipton (B’nin eşi Gail) hayat veriyor. Kadroda Austin Stowell (FBI Ajanı Peter Walsh), Patrick Fischler, Bree Elrod, Philip Ettinger ve Ella Jay Basco gibi isimler de bulunuyor. Dizideki çocuk karakterler, Jan de dahil, genç ve daha büyük halleriyle ekrana geliyor.

Not 2: Jan Broberg ve annesi Mary Ann Broberg dizide yapımcı olarak yer alıyorlar. 2003’te “Stolen Innocence: The Jan Broberg Story” adıyla yaşananları anlattıkları bir anı kitabı da yayınladılar.

Broberg Ailesi

Jan Broberg (14 civarı)

Robert Berchtold

A Friend of the Family’ye gerçek hayattan uyarlama bir yapım olduğu için merak sonucu başladım. Belgeseli izlemedim şimdiye kadar ve olayın detaylarıyla ilgili pek de bir şey bilmiyor(d)um. Kadrosu da oradan buradan tanıdık ve/veya ilgi çekici sayılır.

Robert Berchtold ya da ‘B’ tabiri caizse muazzam bir pislikmiş gerçekten, sövmesi bedava. Jake Lacy de güzel canlandırıyor, hakkını vereyim. Hatta bu yüzden diğer oyuncular/karakterler yanında sırıtıyor olabilir. Broberg ailesi ise evlere şenlik maalesef… B’nin manipülatifliğini kenara koyarsak; iradesizlikleri ayrı zekâ gerilikleri bir başka. Özene bezene seçilmişler sanki. B’nin eşi Gil’in de bunlardan aşağı kalır yanı yok. Ayrıca gelmişken bahsedeyim; elalem kapatılsın, üstüne beton atılsın.

Dizide özellikle 3. bölümle birlikte hem daha fazla ilgimi çeker oldular hem de halen merak duygumu besliyorlar. Dolayısıyla itinayla sinir de bozuyorlar. Yalnız ‘dönem draması’ tarafının biraz gözüme takıldığını ve yer yer dizide olup bitenleri benim için gölgelediğini itiraf etmem lazım. İzlerken sanki bir şeyler eksik hissi uyandırıyorlar dolayısıyla. Belki de 90’lar ya da daha sonrasında geçseydi farklı hissettirirdi. Ciddi bir sorun değil gerçi, akıyor bir şekilde.

Gerçek hayattan uyarlama suç dramalarına ilgisini olanlara denemesi için tavsiye bir dizi A Friend of the Family. İzleyeceklere iyi seyirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here