100 yıla merdiven dayamış bir markadan söz ediyoruz. Hem de hepimizin tanıdığı bildiği bir marka; Eyüp Sabri Tuncer. 1923 yılında kurulduktan sonra ilk televizyon reklamını 2003 yılında yayınlayan Eyüp Sabri Tuncer, 2007 yılında ise web sitesi üzerinden online dünyaya ilk adımını attı.

Ürün gamında ev bakımı, kişisel bakım ve kozmetik ürünlerini bulunduran Eyüp Sabri Tuncer, pandeminin Türkiye’de kendini göstermesiyle birlikte tüketicilerde oluşan dezenfektan ve kolonya ihtiyacını, online pazarlama bütçesini on katına çıkararak karşıladı ve bu tarih Eyüp Sabri Tuncer’in dijital dönüşümünün mihenk taşı oldu.

Dezenfektan ve kolonya ürünleri sayesinde hızlanarak artan online satışlar, tüketici tarafından son derece pozitif karşılanan kişisel bakım ve ev bakım kategorilerinde de her geçen gün artmaya başladı.

Dijitalde büyüme ve veri gizliliği ilişkisi

Dijital dünyada git gide büyümeye devam eden marka, bir yandan veri gizliliğinin kazandığı önemi ve şirket içerisinde bu konuda atılması gereken adımları önceliklendirmeye karar verdi.

Ancak keşif ve video kanallarının raporlamasında çerez, tarayıcı politikaları ve reklam engelleyici gibi sebepler nedeniyle eksiklik olması raporlanan dönüşümlerin gerçekleşen dönüşüm sayısından düşük olmasına neden oluyordu.

Bu durum, makina öğrenimini güçleştiriyordu ve markanın bu kampanya modellerine daha fazla yatırım yapmasında negatif bir rol oynuyordu.

Gizlilikte yaşanan değişimlerin markaya etkisi

“Gizlilik konusunda yaşanan gelişmelerin online kampanyaların ölçümlemesinde eksiklik yaratacağını ve bu eksikliklerin gittikçe artacağını biliyorduk,” diyor , Eyüp Sabri Tuncer e-ticaret yöneticisi Pırıl Şamlıoğlu ve çözüm için seçtikleri yolu açıklıyor; “Bu noktada online reklam yatırım kanallarımız arasında en yüksek bütçeye sahip Google Ads için Gelişmiş Dönüşümler entegrasyonu ile buradaki eksiklikleri kapatmayı planladık.”

Reklamlarıyla etkileşime geçen tüm online kullanıcıları odağına alan marka, gelişmiş dönüşümlerin kurulumu için Google Etiket Yöneticisi ile ilerlemeye karar verdi. Gelişmiş dönüşümleri takip edebilmek için ihtiyaç duyulan müşteri verilerini, satın alma sayfasında yer alan veri katmanı üzerinden çekerek Etiket Yöneticisi üzerinde kurulum tamamlandı.

Entegrasyonun tamamlanmasından birkaç gün sonra, Google Ads dönüşümler panelinde gelişmiş dönüşümlerin kaydedilmeye başlandığı uyarısı görüldü. Gelişmiş dönüşümler sayesinde video reklamları için raporlanan dönüşümlerde %18’lik bir artış gözlemlendi.

“Dönüşümlerin artması, özellikle video kampanyalarımızın bu zamana kadar gördüğümüzden aslında ne kadar daha çok etkili olduğunu gösterdi,” diyor markanın dijital pazarlama ve e-ticaret uzmanı Yunus Emre Zengin.

Markanın medya ajansı ROIPUBLIC’te performans pazarlama direktörü olan Taner Güner de keşif ve video yayınlarına ayrılan bütçenin raporlanan dönüşümlerin daha az olması nedeniyle bugüne kadar daha düşük ilerlediğinden bahsediyor ve ekliyor; “Gelişmiş dönüşümlerin katkısıyla birlikte bu kanalların önemini çok daha iyi anladık; bu kampanya modellerini daha yoğun kullanarak daha geniş tüketici kitlelerine ulaşmayı hedefliyoruz.”

Gizliliğin geleceği

Günümüzde gizlilik hem bir kullanıcı olarak hem de markalar olarak önceliklendirme gerektiren bir konu. Gizliliği korurken bir yandan ölçümlenebilir ve raporlanabilir sonuçlara ulaşmaksa en kritik nokta. Gizliliği odakta tutan bir gelecek yaratmada bir çözüm ortağı olan gelişmiş dönüşümler entegrasyonu, reklamverenlerin bu konuda atacakları öncelikli aksiyonlardan biri olabilir.

Markalar websiteleri, mobil uygulamalar ve offline temas noktaları üzerinden birinci taraf verileri şeffaf bir şekilde toplamalı; gelişmiş dönüşümler, izin modu ve son olarak Google Analytics 4 kurulumuyla tüketici gizliliğine saygı duyarak reklam performanslarını artırmaya odaklanmalılar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here